Plusy a minusy
UV filtry v opalovacích krémech se dají rozdělit do dvou kategorií: chemické a minerální neboli fyzické (existují i hybridní přípravky kombinující oba typy). Chemických filtrů existuje celá řada, ty minerální jsou ale jen dva: oxid titaničitý a zinečnatý. Základní rozdíl mezi nimi je v tom, na jakém principu fungují. „Minerální filtry nepronikají do pokožky, ale vytvářejí na ní vrstvičku. Ta se pak velmi zjednodušeně řečeno chová jako zrcátka, která odrážejí sluneční záření,“ vysvětluje Lucie Rajská. Oproti tomu chemické filtry pronikají do kůže, UV záření pohlcují a následně přeměňují na neškodné teplo. Z toho vyplývá i jeden praktický rozdíl: zatímco minerální filtry „fungují“ hned po aplikaci, u chemických musíte počkat přibližně dvacet minut, než začnou působit a vy můžete vyrazit ven.
„Obecně se dá říct, že minerální opalovací krémy jsou vhodnější pro citlivou nebo reaktivní pokožku a také pro děti. I mezi přípravky s chemickými filtry je ale spousta takových, které jsou přímo určené pro citlivou kůži i oči nebo lidi se sluneční alergií,“ říká dermatoložka. Ve své praxi vypozorovala, že si lidé snáze vyberou ten pravý pro svůj typ pleti spíš mezi krémy s chemickými filtry, které ze své podstaty umožňují větší variabilitu textur. „Nevýhodou minerálních krémů bývá to, že jejich rozetření většinou zabere trochu víc času a stejně tak i jejich smývání z kůže,“ pokračuje Lucie Rajská. Hlavním bolavým místem je pak fakt, že obvykle zanechávají na pokožce bílý film – důvodem je právě obsah oxidu zinečnatého anebo titaničitého. Typicky u pleťových krémů se tomu výrobci snaží předejít jemným tónováním přípravku, další cestou je „zmenšování“ minerálních filtrů – v některých produktech tak narazíte na zinek či titan ve verzi „nano“.
Pro úplnost dodejme, že u nanočástic někteří vznášejí otázky ohledně jejich případného vlivu na podmořský život, což je téma, které se obvykle řeší především v souvislosti s několika specifickými chemickými filtry. Snaha ochránit korály a další vodní živočichy vedla některé státy (například Havaj nebo části Mexika) k zákazu určitých filtrů a spousta značek je následně přestala používat – na jejich obalech najdete ikonu nebo ujištění, že jsou „reef-safe“.