Krása
Maskne neboli akné způsobené nošením roušky. Trpíte jím také?
Zarudnutí, pupínky, dermatitida. Za všechno mohou roušky. Jak název napovídá, maskne vzniklo složením dvou slov: „mask“, tedy rouška, a „acne“. Co s tím?
Důležité je čištění pleti
Dvojí čištění pleti považuje spousta žen za zbytečnost. Opak je pravdou, je to nutnost. Zvlášť v době, kdy pleť pravidelně zatěžujeme neprodyšnou vrstvou látky. Jak by mělo čištění vypadat?
První krok: Nejprve použijte olejový odličovací přípravek, který rozpustí make-up a odstraní bakterie i špínu. Produkt aplikujte na suchou pleť a krouživými pohyby ho postupně zapracujte do pokožky. Nakonec ho důkladně smyjte vlažnou vodou a pleť osušte.
Druhý krok: Zvolte odličovací přípravek podle typu pleti – může to být pěna, krém, gel nebo mléko – a postupujte stejně jako u kroku číslo jedna. Jedině tak z pokožky odstraníte všechny nečistoty
Z počátku to vypadalo jen jako promyšlený marketingový tah kosmetických firem, které rychle reagovaly na to, že se roušky staly běžnou součástí každodenního života žen na celém světě. Jenže brzy se ukázalo, že nejde o strašení, kůže pod rouškami a respirátory skutečně trpí. Vytváří se na ní akné, pro který se ustálil termín maskne, tedy akné vznikající kolem úst a brady. Maskne má ale více projevů, u osob s citlivou pokožkou se může vyskytnout v podobě zarudnutí a kontaktní dermatitidy.
Jak se maskne zbavit? Snadné to není, budete muset kompletně změnit pravidelné kosmetické návyky a často i samotné produkty. „Teplo a vlhkost mívají tendenci rozkládat aktivní složky obsažené v pečujících produktech. Rouška navíc může způsobit, že budou vámi zvolené produkty zcela nefunkční,“ prozrazuje newyorská dermatoložka Dendy Engelman.
Peeling a hydratace
Schválně, kdy naposledy jste si dělali peeling? Vyzkoušet můžete třeba mechanický, my v redakci nedáme dopustit na jemný peeling od Barbary Sturm s vitaminem A, šruchou zelnou a výtažky z kaštanu stimulujícími mikrocirkulaci krve a obnovují elasticitu. Pokud máte citlivější pleť, doporučujeme jemný chemický peeling. Ten hloubkově vyčistí póry a rozloží kožní maz, aniž by narušil kůži. Skvělou volbou jsou i exfoliační tamponky od Sephora Collection napuštěné kyselinou salicylovou a glykolovou. V balení jich najdete hned šedesát. Nešetřete ani s hydratačními produkty, je důležité posilovat kožní bariéru pleti.
Dobře padnoucí hedvábí
A jak problémům s maskne předejít? Vybírejte roušky vyrobené z přírodní, prodyšné látky jako bavlna nebo hedvábí. Syntetické látky, tedy nylon, polyester a umělé hedvábí, pokožku dráždí podstatně víc. Taky je důležité, aby vám rouška nebo respirátor dobře sedly. Nejen že vám to pomůže více se chránit před virem, ale také sníží frekvenci neustálého upravování a následného šíření bakterií po obličeji. Podráždění pleti způsobují i prací prostředky používané při údržbě roušek. Vsaďte na ty neobsahující vůně ani barviva.