Přejít k hlavnímu obsahu
Krása

Vytvořte si doma vlasy jako ze salonu: Kadeřnice radí, jak na to a na co si dát pozor

Péče o vlasy by měla být součástí každodenní beauty rutiny každé ženy. Ne nadarmo se říká „vlasy – koruna krásy“. Stejně jako pleť jsou i naše vlasy denně vystavovány vnějším vlivům. Zejména pokud jsou zatíženy pravidelným barvením, jejich přirozená pevnost a lesk se vytrácí. Jak tedy o hřívu správně pečovat? O to se dnes s námi podělí Karolína Tisoňová, kadeřnice ze salonu TutyVlasy.

Veronika Zvonková | 10. 06. 2024

„Správná péče o pleť by měla spočívat především v pravidelnosti a vhodných, kvalitních kosmetických přípravcích určených přímo pro váš typ pleti, Nejinak je tomu i v případě vlasů, a proto je důležité pro zachování jejich zdraví o ně správně pečovat bez ohledu na věk. Vliv na jejich kvalitu má nejen způsob mytí a zvolené produkty, ale i hřeben nebo ložní prádlo.vysvětluje na úvod kadeřnice.

Jak si správně mýt vlasy

Proud vody

Slabý proud vody vlasy dostatečně nenamočí. Silný naopak vodu dostane i na méně dostupná místa. Voda už sama o sobě dokáže mnoho nečistot rozpustit, proto je důležité vlasy umývat proudem vody dostatečně dlouho a připravit je tak na další krok. Vlasy umývejte vlažnou či studenou vodou. Nejen, že se poté méně mastí, ale také nejsou tolik zatížené. Příliš horká voda vlasům moc dobře nedělá.

Množství šamponu

Šamponem nedochází k mytí kadeří, ale primárně pokožky hlavy. Nezáleží tedy na tom, zda máte vlasy dlouhé, nebo krátké. Množství se tedy v závislosti na délce nemění. Obecně se doporučuje dávkování o velikosti padesátikoruny. Šampon nejdříve rozetřete v dlani a následně začněte pomalu masírovat prsty vlasovou pokožku. Tímto způsobem se vytvoří pěna, kterou pak postupně promačkáváním po celé délce vlasů dostanete všude. Není třeba přidávat další množství produktu – pokud se vám zdá, že jej máte nedostatek, přidejte vodu pro vytvoření pěny.

Mohlo by se vám líbit

5 nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme při mytí vlasů

Většina z nás si myslí, že samozřejmě ví, jak si správně mýt vlasy. Vždyť je to jedna z nejpřirozenějších činností! Vlasový stylista George Northwood, který se stará o vlasy slavných žen jako je třeba Alexa Chung, na to má ale jiný názor – mnoho žen vůbec netuší, jak se o své vlasy správně starat. Chybou je totiž podle něj i to, když...
marianne.cz

Kondicionér

Kondicionér je nezbytností při každém mytí. Jeho funkce spočívá v uzavření a ochraně vlasu, a proto by se měl používat po každém mytí. Před jeho použitím je ideální si umyté vlasy jemně promačkat v ručníku a zbavit je tak přebytečného množství vody. Kondicionér poté nanášejte rukou po celé délce až ke konečkům. Vlasy pročešte hřebenem (skvělý je například Tangle Teezer), aby se kondicionér dostal úplně všude. Následně opláchněte.

Vysoušení a ochrana

Vlasy se nesnažte intenzivně drhnout ručníkem, ale naopak je jemně promačkejte. Mokré jsou totiž mnohem náchylnější k poškození a při hrubém zacházení se mohou lámat.

„Před jakoukoli tepelnou úpravou, ať už jde o fénování, kulmování či žehlení, je důležité dbát na ochranu. Vlivem tepla totiž může docházet k odlupování vnější vrstvy chránící vlas a následnému poškození. U blond vlasů může dojít též k nepěknému žloutnutí. Produkty zaměřené na termo ochranu vytvoří na vlasech ochranný štít, který je chrání před vysokou teplotou a navíc usnadňuje samotný styling. Mezi další benefity termoochrany patří i regenerační účinky a lesklý a zdravý vzhled. Díky termoochraně tak můžete předejít běžným potížím, jako jsou roztřepené konečky, ztráta lesku a lámavost vlasů." říká Karolína

Tepelné úpravy: Ano, či ne?

„I když používáte tepelnou ochranu, časté používání tepelných nástrojů (žehličky, kulmy, fény) může vlasy oslabit a poškodit. Ideální je tepelné úpravy omezit na minimum a hledat alternativy, jako jsou přírodní metody pro dosažení požadovaného vzhledu.“ doplňuje kadeřnice.

Domácí barvení vlasů: Co zohlednit a na co si dát pozor

Barvy z drogerie jsou lákavou volbou pro domácí barvení vlasů, a to díky své dostupnosti a nižší ceně. Je však důležité si uvědomit několik aspektů:

  • Kvalita a složení: Barvy z drogerie mohou obsahovat agresivnější chemikálie, které mohou vlasy více poškodit než profesionální produkty.
  • Výsledek barvení: Barvení doma může vést k nerovnoměrným výsledkům, zvláště pokud nemáte zkušenosti s aplikací.
  • Alergické reakce: Vždy provádějte test na malém kousku kůže, abyste předešla alergickým reakcím.
  • Údržba: Domácí barvení vyžaduje pečlivější následnou péči, aby se minimalizovalo poškození a barva vydržela co nejdéle.
Mohlo by se vám líbit

Letní péče o vlasy. Co si musíte pořídit?

Sluncem namáhané vlasy si v létě zaslouží speciální péči a ochranu. Vyzkoušejte tipy na produkty, které vám pomohou k pevné a lesklé hřívě.
marianne.cz

Péče o vlasy podle typu a délky

Kudrnaté vlasy: Vyžadují intenzivní hydrataci a péči, protože jsou přirozeně sušší. Používejte bezsulfátové šampony a kondicionéry, hydratační masky a oleje.

Rovné vlasy: Snadněji se mastí, proto vybírejte lehčí produkty. Používejte šampony pro objem a kondicionéry, které nezatěžují vlasy.

Krátké vlasy: Snadněji se udržují, ale je důležité pravidelně zastřihávat konečky a pečovat o pokožku hlavy.

Dlouhé vlasy: Potřebují více hydratace a péče, aby se předešlo lámání. Pravidelně používejte masky a oleje na konečky.

Foukání vs. přirozené uschnutí

Příliš horký vzduch vlasům neprospívá. Pokud je potřeba použít fén, zvolte chladný nebo střední stupeň. Zároveň jej držte v dostatečné vzdálenosti od vlasů. Vlasy byste měla foukat po každém mytí, jelikož mokré vlasy jsou daleko zranitelnější a náchylnější k poškození. Určitě není dobré ulehat do postele s mokrými vlasy, protože poté dochází k zapařování pokožky hlavy a následné tvorbě lupů. 

Jak často používat masku na vlasy?

„Masku na vlasy doporučuji používat jednou týdně. Pro suché a poškozené vlasy lze frekvenci zvýšit na dvakrát týdně. Maska dodá vlasům potřebnou výživu a hydrataci.“ Karolína dodává, že je důležité zohlednit i kvalitu masky na vlasy, která by měla navíc ideálně odpovídat stejné značce jako šampon a kondicionér.

Kvalita produktů na vlasy: Drogerie, nebo dražší značky?

Kvalita produktů na vlasy je zásadní. V dnešní době lze pořídit kvalitní péči o vlasy i za hezké peníze. Produkty z drogerie ale nejsou nejvhodnější volbou, pokud chcete skutečnou kvalitu. V péči o vlasy je důležité zvolit správný typ produktu, který by měl odpovídat typu vašich vlasů a s tímto by vám měla dobrá kadeřnice poradit. Profesionální produkty obsahují ve většině případech kvalitní složení a vlasy tak nejsou zatěžovány. Navíc vydrží poměrně dlouhou dobu. 

Má na kvalitu vlasů vliv i výběr hřebenu?

„Ano, hřeben má významný vliv na kvalitu vlasů. Ideální je používat hřebeny s širokými zuby pro rozčesávání mokrých vlasů a kartáče s přírodními štětinami pro suché vlasy, neboť jsou šetrnější. Určitě doporučuju i hřebeny aspoň jednou týdně důkladně čistit, jelikož se v nich velmi dobře drží nejen prach a nečistoty, ale také zbytky stylingových přípravků.“ konstatuje kadeřnice.

Záleží na kvalitě stylingových přípravků?

Kvalita stylingových přípravků jako tužidlo, pudr, gel nebo lak na vlasy je též důležitá. Levné produkty mohou obsahovat alkohol a jiné agresivní látky, které mohou vlasy vysušovat a poškozovat. Investice do kvalitnějších stylingových přípravků se vyplatí, protože lépe pečují o vlasy a zároveň poskytují požadovaný efekt bez zbytečného ničení.

Domácí péči podpořte návštěvou salonu

„Pokud jde o návštěvu kadeřnického salonu, určitě se rozhodujte na základě referencí a zkušeností dané kadeřnice. Zajímejte se také o to, jaké přípravky používá s ohledem na kvalitu. Návštěva kadeřnického salonu by měla být pravidelná, stejně tak jako návštěva kosmetičky. Vlasy potřebují hloubkovou péči a čištění, v případě značného poškození se doporučuje i keratin. V těchto případech vám domácí péče a koupelna nepostačí,“ dodává kadeřnice závěrem.

Inspirujte se kvalitními produkty pro péči o vlasy:
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Krása
Nejkrásnější adventní kalendáře 2024: Zpříjemněte si čekání na Vánoce kosmetikou i svíčkami

Nejkrásnější adventní kalendáře 2024: Zpříjemněte si čekání na Vánoce kosmetikou i svíčkami

Krása
Nejkrásnější barva zimy 2024 pro blondýnky: Odstín kašmírové blond si zamilujete

Nejkrásnější barva zimy 2024 pro blondýnky: Odstín kašmírové blond si zamilujete

Krása
Nudí vás obyčejné mikádo? Zkuste bell-bottom bob, který sluší ženám ve 30 i 50

Nudí vás obyčejné mikádo? Zkuste bell-bottom bob, který sluší ženám ve 30 i 50

Krása
Trendy zimní pedikúra: Na co si dát pozor a jak připravit chodidla na party sezonu

Trendy zimní pedikúra: Na co si dát pozor a jak připravit chodidla na party sezonu

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit