Feministky v tangách
Ač se píše rok 2021 a jsme pyšné na to, jak jsme pokročily v rovnoprávnosti, pořád to, co nás definuje, je náš vzhled. Jestli dokážeme vyvolat v mužích touhu, jestli jsme dost sexy. Vznikají pak paradoxní situace. Jako třeba při letošním předáváním hudebních cen Grammy.
Ve všech hlavních kategoriích vyhrály zpěvačky, nevídaná věc. Jenže když došlo na vystoupení, po jevišti se plazila polonahá Dua Lipa, které v titěrnosti oblečků a sestavě lascivních pohybů zdatně sekundovaly další kolegyně. Být zpěvačkou je o předstírání, že jste hot a neustále připravená na sex? Přitom jejich fanklub tvoří většinou náctileté holky. Když tohle vidíte jako máma malé dcery, máte chuť odstřihnout Wi-Fi a objednat cédéčka bratří Nedvědů.
Pořád hrajeme jejich hru – žena je sexuální objekt, do kterého se stylizuje, aby se na ni mužům dobře koukalo. Věřte, že po Justinu Timberlakovi nikdo nikdy nechtěl, aby se fotil v titěrných tangách, v sexy pózách. Takové fotky by vyvolaly šok. Připadaly by nám za čarou vkusu. Jeho pěvecké a herecké kolegyně se ale takhle fotit a natáčet nechají.
Fenomén male gaze, mužského pohledu, popsala už v 70. letech režisérka a kulturní teoretička Laura Mulvey. Její esej Vizuální slast a narativní film popisuje, jak jsou v úspěšných filmech rozděleny role na aktivní mužské, které posouvají děj, a pasivní ženské, které plní funkce dekorace. Do ženských postav jsou projektovány představy a touhy muže. Ta žena je nejen krásná, žhavá, ale především svolná. Nebádá se nad tím, jaká je, co si myslí, jaké má pocity. Její poslání je uspokojit muže.