2. Preventivní prohlídky
Preventivní prohlídky neodmyslitelně patří ke správné péči o zdraví. V České republice na ně chodí k obvodnímu lékaři pouze každý čtvrtý Čech. S návštěvou gynekologa jsme na tom sice lépe, ale stále žádná sláva. Ke gynekologovi chodí na preventivní prohlídku pravidelně jen cca 50 % žen. Bohužel, mnoho žen preventivní prohlídky podceňuje, protože si myslí, že jsou „ještě příliš mladé“. „Moje nejmladší pacientka s rakovinou prsů měla 23 let. Z poslední statistické ročenky 2018 bylo diagnostikováno 7 pacientek s karcinomem prsu od 20 do 24 let a 40 pacientek s karcinomem prsu od 25 do 29 let v celé ČR,“ říká mamoložka MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic.
„Je doporučováno chodit na preventivní vyšetření prsů od 30 let 1 x za 2 roky. Já ale doporučuji chodit na vyšetření 1x ročně, protože u mladých žen nádory většinou rychleji rostou, jsou agresivnější a hůře se léčí. U žen s pozitivní rodinnou anamnézou, tzn. že má rakovinu prsu matka nebo sestra, by žena měla chodit na vyšetření prsů 1x za rok už od 20 let. Dominantní vyšetřovací metodou v tomto věku je ultrazvukové vyšetření.“
3. Edukace nadevše
Pokud nechcete nic podcenit, rozhodně se vyplatí, když se v oblasti zdravotnictví budete edukovat. Tématu zdravých prsou se například věnuje první díl Loono podcastu, ve kterém si Kateřina Vacková povídá s paní doktorkou MUDr. Petrou Steyerovou a společně vyvrací spoustu mýtů o rakovině prsu. Dotknou se i průměrné velikosti prsou v Čechách a samozřejmě nevynechají ani téma, mnoha ženami žádané, jak probíhá vyšetření mamografem. Rakovině prsu byl věnován také jeden díl podcastu Host Dopoledního expresu, ve kterém MUDr. Petr Váša zodpověděl například otázku, co všechno může rakovinu prsu způsobovat.