Přejít k hlavnímu obsahu
Krása

Oblíbenému retinolu roste konkurence: Na co si dát pozor u nového kosmetického zázraku, který slibuje ozdravení pleti

Slovo retinol je v posledních letech v beauty sféře skloňováno velmi často. Slyšela jste ale o tretinoinu? Tyto dvě látky jsou si velmi podobné, avšak v něčem se přeci jen liší. Jak mohou vaší pleti pomoci a na co si dát pozor?

Aneta Akgül | 4. 10. 2024

V beauty světě jsou tisíce nejrůznějších produktů, které slibují zázračné účinky na pleť. Mezi ně patří také retinol a tretinoin. Zatímco jedna skupina žen si je nemůže vynachválit, druhá skupina se zdráhá je používat. Ačkoliv jsou tyto produkty často označovány jako malé kosmetické zázraky, pro některé typy pleti mohou být poněkud agresivní.

Mohlo by se vám líbit

Jak se správně nalíčit, pokud máte zelené oči? Rozhoduje jeden klíčový faktor

Zelená barva očí patří k těm nejvzácnějším. Pokud ji máte, byla by škoda nechat ji nevyniknout. Naučte se své oči líčit tak, aby co nejkrásněji vynikly. Poradíme vám, jak na to.
marianne.cz

Co je retinol?

Zjednodušeně můžeme retinol označit jako formu vitamínu A. Je známý svými schopnostmi stimulovat kolagen, čímž zlepšuje celkový vzhled pokožky. Umí dokonce řešit různé kosmetické problémy, jako je akné nebo pigmentové skvrny. V neposlední řadě dokáže redukovat vrásky a předcházet jejich tvorbě. Díky svým exfoliačním účinkům také pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky, čímž odhaluje zdravější pokožku pod nimi.

Co je tretinoin?

Tretinoin je derivát vitamínu A, podobně jako retinol. Je ale o poznání silnější a používá se především v lékařské dermatologii. Jeho cíl je jasný – léčba akné, náprava pokožky poškozené sluncem a redukce známek stárnutí, tedy vrásek nebo pigmentových skvrn. Tretinoin funguje tak, že zvyšuje obnovu kožních buněk, což napomáhá odstraňování odumřelých částic. Tím stimuluje tvorbu nových a zdravějších buněk.

Jaký je rozdíl mezi retinolem a tretinoinem?

Navzdory tomu, že jsou si retinol a tretinoin podobné, malé, ale zásadní odlišnosti u nich přeci jen najdeme. Jedná se především o jejich sílu a dostupnost. Retinol se totiž kromě speciálně vyvinutých kosmetických produktů vyskytuje i přirozeně v potravinách. Najdete ho například v mrkvi, másle, játrech, vejcích či rybím tuku. Na pokožce se pak retinol postupně přeměňuje na biologicky aktivnější formu známou jako kyselinu retinovou, tedy zmiňovaný tretinoin. Z toho logicky vyplývá, že je tretinoin mnohem silnější. A tak si tedy možná říkáte, proč tedy nesáhnout rovnou po něm.

Mohlo by se vám líbit

Účinky ultrazvukové špachtle: Vyplatí se pořídit si tento kosmetický zázrak?

Pokud pravidelně navštěvujete kosmetické salóny, ultrazvukovou špachtli určitě znáte. Víte ale, že ti tohoto kosmetického pomocníka můžete pořídit i domů? Prozradíme vám, jaké účinky pro pleť přináší a zda se její pořízení opravdu vyplatí.
marianne.cz

Pleťová zázraky, se kterými buďte opatrná

Obě látky sice slibují naprosto úžasné výsledky, ovšem je třeba být s nimi opatrná. Jelikož je tretinoin až 10x účinnější a silnější než retinol, je jasné, že jeho používání není jen tak – ve skutečnosti jej seženete pravděpodobně pouze na předpis. Existují i volně prodejné výjimky, které ale obsahují jen minimální procento tretinoinu. Nabízí se tedy možnost sáhnout po retinolu. I v tomto případě ale buďte opatrná, vedlejší účinky by mohly způsobit více škody než užitku.

Rozhodně proto na samotnou aplikaci jděte pomalu – začněte s malými dávkami retinolu, přičemž sledujte, jak bude pleť reagovat. Zarudnutí, pnutí či mravenčení jsou v reakci na koncentrát zcela běžné, opravdu opatrná ovšem buďte ve chvíli, kdy máte citlivou pleť. Příliš velká dávka retinolu, případně tretinoinu, může způsobit nepříjemné podráždění, záněty, popálení a dokonce i loupání pokožky. Oba retinoidy jsou citlivé na světlo, u tretinoinu to platí obzvlášť. Proto je používejte výhradně večer. Pozor si také dávejte na některé kosmetické a léčivé produkty, se kterými by mohly retinoidy nepříjemně reagovat. Raději se proto vyhněte peelingům, éterickým olejům či AHA a BHA kyselinám. Naopak se retinoidy dobře snáší s kyselinou hyaluronovou, peptidy, niacinamidem a ceramidy. Ty by proto, pokud se do používání retinoidů pustíte, neměly chybět ve vaší kosmetické taštičce.

Nevíte, po jakém produktu s retinolem sáhnout? Inspirujte se v naší galerii.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Krása
Jak oživit krátké vlasy? Vsaďte na účes „dolce vita crop“, který vám dodá sebevědomí

Jak oživit krátké vlasy? Vsaďte na účes „dolce vita crop“, který vám dodá sebevědomí

Krása
Ledové líčení v odstínech modré: Nejelegantnější look zimy 2024 vypadá naprosto dokonale

Ledové líčení v odstínech modré: Nejelegantnější look zimy 2024 vypadá naprosto dokonale

Krása
Pomůže jedlá soda zmírnit akné? Dermatoložky radí, jak ji šetrně zařadit do péče o pleť

Pomůže jedlá soda zmírnit akné? Dermatoložky radí, jak ji šetrně zařadit do péče o pleť

Krása
Nejlepší produkt na zakrytí pupínků a zarudnutí pleti: Na klasický korektor zapomeňte

Nejlepší produkt na zakrytí pupínků a zarudnutí pleti: Na klasický korektor zapomeňte

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit