Něžná barva roku 2024 na tvářích, rtech i nehtech
Připravte se na záplavu broskvových tónů, barvou roku 2024 se totiž stala Peach Fuzz. Přinášíme tipy, jak ji zakomponovat do líčení.
marianne.cz
Budu se každý den pečlivě odličovat, pravidelně prát kosmetické štětce, nechám si zkontrolovat znaménka a konečně vyhodím tu napůl vyschlou řasenku. Co si dát na začátku nového roku nějaká praktická kosmetická předsevzetí?
Velké a bohulibé závazky si na začátku ledna dává spousta z nás – a my všem, kdo se rozhodli naučit se španělsky, skoncovat s přeslazenými limonádami nebo začít pravidelně cvičit, upřímně držíme palce. Co ale letos přidat i nějakou drobnější kosmetickou výzvu?
Mezi kosmetické prohřešky nepatří jen vymačkávání pupínků a kousání nehtů, ale třeba i sprchování příliš horkou vodou, neustálé bezděčné sahání na obličej nebo to, že chodíte spát s ještě vlhkými vlasy. Zrádnost těchto přešlapů vězí v tom, že mezi nimi a jejich následky obvykle nevede na první pohled jasná spojnice. Vysušenou a svědivou pokožku si dáváme do souvislosti se změnou počasí, lámající se nebo padající vlasy zachraňujeme drahou péčí a doplňky stravy a příčinu zanícených pórů nebo vyrážky hledáme všude jinde než na svých prstech. Odhalit a především změnit zažité vzorce chování vyžaduje trpělivost, odhodlání a pevnou vůli, rozhodně se ale v dlouhodobém horizontu vyplatí víc než nákup nového krému.
Ruku na srdce, opravdu je na vaší pleti neviditelná vrstva dostatečného ochranného faktoru i v chladných a zamračených dnech? Všichni samozřejmě víme, že před UV zářením bychom se měli chránit celoročně, protože způsobuje mimo jiné předčasné stárnutí pokožky – a přesto to skutečně dělá málokdo. Pojďme to konečně změnit a začněme vnímat každodenní ochranu před paprsky podobně automaticky jako čištění zubů. Nepřemýšlejme, jaké je počasí a jak dlouho budeme venku, nehledejme další proměnné, které by „ospravedlnily“ vynechání SPF, a zkrátka ho ráno namažme na obličej, krk, ruce a další odhalená místa.
Podobně jako u ochrany před sluncem i v případě odličování a čištění pleti platí, že se nemůžeme schovávat za neznalost. O důležitosti tohoto kroku se totiž mluví a píše tak dlouho, že to všichni známe nazpaměť: je nezbytné odstranit z pokožky všechen make-up, zbytky opalovacích přípravků, nečistoty a přebytečný maz, jinak si koledujeme o zanesené póry, pupínky, vyrážky a další nepříjemnosti. Nemluvě o tom, že do halabala omyté pleti se následně nemůžou pořádně vstřebat účinné látky ze séra a krému, takže pak nemůžeme očekávat jejich avizované výsledky. A přes to všechno tenhle zásadní krok spousta lidí šidí, protože je to „nuda“. Takže si pojďme dát společné předsevzetí, že si úplně každé ráno vyčistíme obličej a večer i odlíčíme, a to důkladně a pomocí vhodné šetrné kosmetiky. A jestli chcete i trochu té zábavy, zapojte třeba sonický čisticí kartáček anebo odličovač měnící texturu z oleje na mléčnou emulzi.
Jak mám vlastně používat tenhle booster? Která pečující řada je pro mé vlasy nejlepší? Vypadá tohle znaménko normálně, nebo je nějaké divné? Mám si taky nechat zvětšit rty? Neříkáme, že zkušenosti kamarádek nebo lidí v internetových diskusích nemůžou být přínosné, větší váhu by ale přece jen měly mít hlasy odborníků – ať už je to dermatolog, lékárnice, kadeřník nebo kosmetička. Tak se jich nebojte zeptat! Speciálně v beauty světě totiž není těžké zabloudit a opravdu žádná otázka není hloupá. Mimochodem, spoustu zbytečných chyb děláme už tím, že nečteme návody a upozornění na krabičkách – anebo se jimi neřídíme. Dalším předsevzetím by tedy mohlo být, že příště svou pleťovou masku smyjeme po doporučených dvaceti minutách (a ne skoro po hodině).
Kapku žinantní téma, ale pojďme spolu mluvit na rovinu: kdy jste naposledy praly své kosmetické štětce a houbičky? Umyly hřeben a vyčistily fén? Jak často měníte povlečení a ručníky (a máte vůbec samostatný pouze na obličej)? Nabíráte pokaždé krém z kelímku pomocí čisté špachtle nebo aspoň důkladně umytých prstů? A jak dlouho už používáte svou řasenku a oční linky? Na poličce můžete mít sebedražší kosmetiku, když si pak ale zapudrujete obličej štětcem, v jehož štětinách by se našly pozůstatky téměř historických produktů, sabotujete samu sebe. Podobné provozní záležitosti sice nejsou moc sexy, ale každopádně vám zlepší kvalitu (a možná i zdraví) pokožky. Klidně si do diáře předem na celý rok zapište pravidelné drobné úkoly, na řasenku nalepte samolepku s měsícem, kdy byla poprvé otevřena, a jednou za čas zkontrolujte data spotřeby na veškeré své kosmetice.
Plastové a nesmyslně velké a mnohovrstevnaté obaly, jednorázové pomůcky a doplňky, velká spotřeba vody při výrobě, doprava přes půl světa, problematické ingredience… Odvrácenou stranou kosmetického průmyslu je bohužel jeho negativní dopad na životní prostředí. Řešení spousty těchto problémů leží na velkých hráčích, ale i my coby konzumenti můžeme udělat některé konkrétní kroky pro zlepšení situace: třeba nahradit jednorázové odličovací tampony znovupoužitelnými, zajímat se o ekologičnost produktů, podporovat lokální a udržitelnější značky, vyměnit některé tekuté produkty za jejich tuhé varianty anebo dát přednost takovým, které nabízejí refilly… Možností určitě najdete spoustu.
Pokud zrovna nepatříte mezi beauty nadšence, kteří zkoušejí každý nový trend, je celkem snadné vplout do pohodlné a osvědčené rutiny. Nic proti – jestli vám vyhovuje konkrétní pečující řada a na svůj make-up nedáte dopustit pátým rokem, klidně se jich držte dál, jen se občas zkuste podívat na své produkty a návyky s odstupem. Opravdu vám slouží pořád stejně dobře, nebo si je kupujete stále dokola spíš ze zvyku? A přinášejí vám vedle účelnosti a funkčnosti i radost? Nemusíte hned kompletně obměňovat celý svůj kosmetický arzenál, začněte klidně drobností typu výměny černé oční linky za námořnicky modrou – třeba tím otevřete dveře fantazii a touze znovu objevovat a experimentovat.
autorský článek