Vůně, která se line ze zahrádek, teras a balkonů, ta se neomrzí. Stejně jako příjemná starost, co si dnes ugrilujeme? Bude to steak? Nebo třeba klobása? Možná máte dnes chuť na rybu? Kdo nefandí masu, vybere si sýr nebo zeleninu. A jestli se chcete u grilu vážně předvést, zkuste na něm připravit dezert.
Ve výhodě jsou ti z nás, kteří mají zahrádku nebo velkou terasu. Tam se vejde i větší gril a příprava jídla je tak mnohem jednodušší. Ne každý ale tuhle výhodu má, menší balkon nebo dokonce příprava v kuchyni pak volají po malém kontaktním grilu. To ale neznamená, že požitek z jídla bude menší! Jídlo na grilu prostě k létu patří, tak si ho dopřejte. Když se pustíte do grilovaného masa, nakrájejte si ho na menší kousky, rychleji se propeče.
Komu patří hranolky?
Klasikou, která z grilu lákavě voní, je steak, krkovice, žebra nebo třeba skvěle naložené kuře, výborně se na grilu dá připravit i ryba. Pokud se chystáte na pravé americké burgery, budou se vám k nim hodit hranolky, aby dojem byl opravdu dokonalý.
I když… Věděli jste, že bramborové hranolky vlastně vůbec nejsou americkým vynálezem? O jejich „vlastnictví“ se přou Belgie, Španělko a Francie. Tenhle spor určitě nerozsoudíme, ale pravda je že se traduje, že nejlepší hranolky ochutnáte v Belgii, respektive její metropoli Bruselu...
Na grilu si jako přílohu můžete připravit třeba brambory v celku, na hranolky se vám ale bude hodit fritéza. Její výhodou je, že si pohlídá teplotu oleje, což se vám na pánvi podařit nemusí.
Pokud ale vložíte hranolky do nedostatečně rozpáleného omastku, hrozí, že nebudou krásně křupavé, ale spíš nepříjemně nasáklé. Při přípravě hranolek nemusíte sahat jen po bramborách, vyzkoušejte třeba ty z mrkve, červené řepy nebo celeru.
Kdo si dá meloun?
Jestli ale nejste úplní milovníci masa nebo jste ho dokonce z jídelníčku úplně vyřadili, ani tak nemusíte být o požitek z grilování ochuzeni.
Dopřejte si třeba zeleninové špízy, naložte si do marinády větší žampiony, vychutnejte si grilovaný sýr nebo trochu experimentujte. Grilovaný ananas asi všichni známe, slyšeli jste ale někdy, že na grilu se dá připravit třeba i vodní meloun, meruňky nebo jablka?
O gril se starejte
A ještě rada na konec. Aby bylo zdravé nejen jídlo, které si připravíte, ale i grilování samotné, je třeba dodržovat několik pravidel. Gril pravidelně čistěte, ať je na uhlí, plynový nebo kontaktní.
Vyvarujte se grilování na starých nánosech omastku a připečených zbytků. Při grilování na uhlí při přípravě masa odřezejte viditelný tuk a kůži, jinak omastek steče na uhlíky a nebezpečnými spalinami se pak vrátí zpět na jídlo.