Degustace čokolády? Víme, jak na ni!
Buď vás čokoláda nechává zcela lhostejnými, nebo jste její fanatický milovník. Ti druzí jí odpustí i to, že jde trochu na tloušťku a může vyvolávat alergické reakce. Slast, kterou v nás čokoláda vyvolává, nechtěné vedlejší efekty zatlačí hluboko do nevědomí.
Přitom hlavně závisláci si potrpí na kvalitní čokoládu. Víte ale přesně, jak ji poznat? Jsou dvě možnosti. Přečtete si popisky na obalu, které jasně říkají, co čokoláda obsahuje, anebo se podrobíte testu naslepo a budete hodnotit čokoládu subjektivně. S oběma variantami vám poradíme.
Obsah kakaa není vše
V posledních letech nás výrobci přesvědčují, že kvalitu čokolády tvoří obsah kakaa. Na to zapomeňte. Pravidlo „čím více kakaa, tím lepší chuť“ je scestné. Někteří dokonce tvrdí, že čokoláda, kde je více než 80 procent kakaa, není určena k běžné konzumaci, ale je vhodná jen k dalšímu zpracování. Množství kakaa totiž způsobuje, že ji vnímáme jako hodně silnou, trpkou, až dráždivou. Odborníci se shodují, že ideální podíl kakaa je 55 až 65 procent. Mnohem důležitější než kakao je obsah kakaového másla.
Proto vždy, když kupujete čokoládu, přečtěte si na obalu, jestli není vedle kakaového másla použit také rostlinný olej nebo lecitin. To jsou levnější náhražky, které mají zastoupit tuto drahou, leč pro čokoládu důležitou surovinu. Právě kakaové máslo způsobuje, že čokoláda má rovný lom, lesk a charakteristicky se rozpouští v ústech.
Levnější a méně kvalitní výrobky se rozpouštějí mnohem hůře. Lecitin může být tolerován, protože udržuje konzistenci čokolády. Pořadí položek, uvedených na obalu, odpovídají také podílu ve složení. Proto na prvním místě by mělo být kakaové máslo a až potom další přísady. Pokud je na prvních pozicích uveden tuk a cukr, čokoláda bude pro vás zklamáním.
Čokoláda roste na plantážích
Čokolády, bez ohledu na to, zda jsou s příchutí, nebo ne, mají stejně pestré chutě jako třeba víno nebo káva. Ani degustace čokolády není novinkou. Je důležitá pro výrobce drahých značek, jejichž zákazníci netrpělivě očekávají, jaká bude ta letošní. Vše se odvíjí od kakaových bobů, které rostou na plantážích. Ta nejlepší zrna, která nejsou tak hořká, zato jsou aromatičtější, pocházejí ze Střední Ameriky. Proto mají lepší čokolády na obalu uvedeno, odkud pocházejí boby, ze kterých je vyrobena. Můžete tak nalézt ovocné tóny, karamelové, bourbon, vanilkové a tak dále bez toho, že by v čokoládě takové přísady byly.
A čím dalším se čokolády liší? Mléčná čokoláda má v sobě sušené nebo kondenzované mléko, bílá čokoláda je bez kakaa a obsahuje především kakaové máslo, které je bezbarvé. Ledová čokoláda s typickým chladivým efektem obsahuje nerafinovaný kokosový tuk, který se rozpouští při teplotě 20–23 °C. A samozřejmě tu pak máme čokolády s rozličnými příchutěmi. Už v novověku se do čokolády přidávala vanilka a koření. Dnes si pochutnáváme na čokoládě se solí, chilli, oříšky, růžovým olejem, alkoholem a také ovocem. Je na vás, které dáte přednost.
Čokolády, které vás nezklamou
- na pomyslné špici se drží Amedei, Michel Cluizel a Valrhona
- netradiční pochoutkou, která vás dostane, je třeba slaná mléčná čokoláda Rococo Sea Salt (Rococo Chocolates)
- z velmi kvalitních bobů odrůdy Piura Porcelana je čokoláda značky Original Beans