Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na vyvážený jídelníček? Dostatečný příjem vhodných tekutin je důležitější, než si myslíte

Info ikona

Chybějící snídaně, rychlé jídlo přes den a pozdní vydatné večeře. Máte už delší dobu pocit, že nejíte zdravě, a rádi byste to jednou provždy změnili? Zkuste si sestavit vyvážený jídelníček, který dodá tělu vše, co potřebuje a zbaví jej toho, co naopak ani za mák nepotřebuje. Co tím získáte? Pevnější zdraví, hezčí postavu a skvělý pocit na těle i na duši. Chcete se do změny životního stylu pustit s vervou? Výborně, poradíme vám, jak začít.

Promotion | 3. 12. 2000
Měření

Řada každodenních problémů se odvíjí od našeho životního stylu. Někdy stačí změnit drobnosti a náš život se výrazně posune k lepšímu. Jednou ze základních věcí, na které bychom měli klást důraz, je vyvážený jídelníček, protože jídlo k životu neodmyslitelně patří. Současný životní styl nás však často svádí k nepravidelnému stravování a rychlým obědům, jež si ani nestačíme v klidu vychutnat, a které si pak kompenzujeme nočními návštěvami lednice. Už vás tento kolotoč omrzel, a toužíte po tom, změnit věci k lepšímu? Pokud si sestavíte vyvážený jídelníček, budete se cítit mnohem lépe a zanedlouho se dostaví i viditelné výsledky.

Jak vypadá vyvážený jídelníček?

Vyvážený jídelníček se skládá z optimálního poměru makroživin v podobě bílkovin, sacharidů a tuků, a mikroživin v podobě vitamínů a minerálů, které společně dávají tělu vše, co potřebuje k životu a zdravému fungování. Pomáhá tak současně předcházet obezitě i chronickým onemocněním.

Do skupiny bílkovin řadíme například maso, luštěniny a sójové výrobky, sacharidy zastupují zejména obiloviny, brambory nebo výrobky z mouky. Do tuků pak spadá máslo, olej nebo kokosové mléko.

Všechny výše uvedené složky byste měli v ideálním případě přijímat z přirozené rozmanité stravy. Jak tedy vyvážený jídelníček může vypadat? Co se týče optimálního poměru bílkovin, sacharidů a tuků, pomyslně lze rozdělit talíř na čtyři části, přičemž cca 2 čtvrtiny tvoří ovoce a zelenina, další přibližnou čtvrtinu sacharidy a poslední bílkoviny. Měl by na něm zůstat také malý prostor pro zdraví prospěšné tuky. Rozhodně to tedy nebude žádná nuda, naopak – získáte pestrý talíř chutné a vyvážené stravy, která bude dlouhodobě prospívat vašemu zdraví a současně potěší oči i chuťové buňky.

Info ikona

Vitamíny a minerály pro zdravé tělo

Zapomínat byste neměli ani na příjem mikroživin, tedy vitamínů a minerálů, jež dodávají tělu látky potřebné pro dobrou kondici svalů, nervů i kostí, a dlouhodobě posilují náš imunitní systém. Tvoří tak nezbytnou součást každého vyváženého jídelníčku. Jedná se například o hořčík, vápník, zinek a vitamíny A, B, C, D i řadu dalších. Ty všechny přispívají k dobré kondici celého těla. Minerály a vitamíny nejčastěji přijímáme z ovoce, zeleniny, olejů, ořechů ale i mléčných výrobků nebo minerálních vod. Například minerální voda Esence od Mattoni obsahuje vyvážený poměr minerálů pro naše tělo, a navíc díky přírodním aromatům skvěle chutná po ovoci.

Pitný režim je základem úspěchu

S vyváženým jídelníčkem jde ruku v ruce pitný režim. Jedno bez druhého zkrátka nebude fungovat. Pokud tedy patříte mezi ty, jež za den vypijí sotva sklenku vody, bude třeba tyto návyky změnit. Dostatek vody zajišťuje správné fungování jednotlivých orgánů i celého těla. Předchází mimo jiné bolesti hlavy, která trápí velké množství žen i mužů. Navíc pomáhá při hubnutí. Pokud chcete pečovat o své tělo i psychickou pohodu, příjem tekutin tedy rozhodně nepodceňujte.

Jak dodržovat správný pitný režim? Pro začátek stačí znát tyto zásady:

  • Optimální příjem tekutin se liší – ačkoliv se obecně doporučuje vypít denně 2-3 litry vody, nelze to tvrdit plošně. Každý z nás má jiné aktivity a potřeby, které se mění i v průběhu roku a venkovních teplot. Je tedy na vás, abyste vypozorovali, jaký objem tekutin za den potřebujete přijmout, a toho se držet.
     
  • Pijte ideálně čistou nebo minerální vodu – káva, alkohol a slazené nápoje nám mnohdy zlepší náladu, s pitným režimem však nemají nic společného. Naopak, některé z nich tělo naopak dehydratují. Pro dodržení pitného režimu se doporučuje pít čistou vodu z kohoutku nebo kvalitní minerální vody, které obsahují vyvážený poměr minerálů. Minerální voda Magnesia navíc dodává tělu také tolik potřebný přírodní hořčík a současně obsahuje pouze nízké procento sodíku, takže jej zbytečně nezatěžuje.
     
  • Pijte průběžně, ne nárazově – určitě to znáte, najednou dostanete obrovskou žízeň, kterou uhasíte velkou sklenicí vody. Tento zvyk však tělu příliš neprospívá. Zaprvé je silná potřeba napít se již příznakem dehydratace, a zadruhé je pro tělo mnohem lepší, když mu vodu dodáváte průběžně v menších dávkách. Proto se snažte pít v průběhu celého dne, stačí klidně i několik loků.
Info ikona

Návyky nezměníte ze dne na den: Postupujte pomalu, ale vytrvale

Bylo by naivní si myslet, že změníte návyky, které jste si pěstovali v průběhu dosavadního života, pouhým lusknutím prstu. Tyto změny vyžadují čas, a tělo i psychika si na nové podněty musí zvykat postupně. Proto se na sebe nezlobte, pokud občas sejdete z cesty, je to naprosto přirozené. Důležité však je vytrvat a neslevit z dlouhodobě nastavených cílů. Právě ty vás dovedou ke kvalitnímu životu ve zdravém a spokojeném těle.

 

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit