Investice přináší skvělé možnosti, jak se do budoucna finančně zajistit. Společnost INVESTIKA pak nabízí způsob, jak začít jednoduše investovat bez předchozích zkušeností a zároveň bez rizik. Zaměřuje se především na realitní fondy (např. INVESTIKA), které se starají o stabilní růst vašich úspor bez toho, abyste byli nuceni pořizovat vlastní nemovitost. V nabídce má ale i další investiční fondy – například peněžní repo fond MONETIKA nebo akciový fond EFEKTIKA. Jedná se o jednoduché a zároveň efektivní investice, které mohou výrazně změnit váš život k lepšímu. Zjistěte, jak začít s investicemi a v čem vynikají nad spořicími účty.
Proč nezůstat u spořicího účtu a raději investovat? Zásadním důvodem je úročení
Možná patříte mezi ty, jež své peníze, které v současné chvíli nepotřebují, dlouhodobě odkládají na spořicí účty. Jedná se sice o velmi bezpečné uložení peněz, jejich úročení je však minimální, a mnohdy sotva pokryje inflaci. Jak vysvětluje Sandra Javorsky: „Spořicí účty nejsou investicí. Jsou určeny pro pohotovostní rezervu, kterou můžete každou chvíli potřebovat v případě výpadku příjmu, rozbité pračky nebo dalších nenadálých výdajů. Problémem je, že lidé odkládají na spořicí účet všechny své volné prostředky, i ty, které nebudou dlouho potřebovat, a připravují se tak o vyšší zhodnocení.“
Dle Sandry Javorsky je navíc běžné, že si banky nechávají pro sebe většinu úroků od ČNB, které za vaše vklady dostávají. Zároveň vám z úroků strhávají 15% srážkovou daň, které se nelze vyhnout. Zhodnocení peněz je pak opravdu minimální a z dlouhodobého hlediska se bohužel příliš nevyplatí.
Peněžní fond je výrazně lepším řešením
Pokud tedy chcete, aby uložené peníze vydělávaly vyšší částky, je nejlepší začít investovat. „V současné době existují investiční produkty, které jsou alternativou ke spořicímu účtu. Jedním z nich je např. peněžní fond MONETIKA. Pokud v ní své peníze podržíte po dobu alespoň tří let, dani z příjmu se vyhnete. A skvělé je, že získáváte výnos, který se blíží sazbě ČBN, bez jakéhokoliv omezení výše částky nebo dalších podmínek. Peníze máte, podobně jako u spořicích účtů, k dispozici v případě potřeby velice rychle, obvykle do tří pracovních dnů. A vybíráte si je bez jakéhokoliv výstupního poplatku,“ vyjmenovává Sandra Javorsky výhody, které investice oproti běžným spořicím účtům přináší.
Investovat může opravdu každý
Jak tedy začít? Investovat může opravdu každý, a je to snazší, než se na první pohled zdá. Sandra doporučuje: „Začala bych vždy tím, co je pro mě důvěryhodné, srozumitelné a nabízí mi dobrý poměr výnosu a rizika. Mělo by se tak jednat o konzervativní produkty jako například kvalitní realitní fond. Ten od naší společnosti INVESTIKA nabízí stabilní a předvídatelný výnos 4-6 % ročně.“
Roli hraje také to, na jak dlouho můžete své peníze postrádat. Lákají vás dlouhodobé investice? „Pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont 10 let a více, část peněz bych se nebála investovat do kvalitního akciového fondu, např. do naší EFEKTIVY, která kopíruje slavný americký index S&P 500,“ radí marketingová ředitelka INVESTIKY.
Není třeba hned investovat horentní sumy: Nejdůležitější je začít
Jakou částku bychom měli každý měsíc do investování vkládat, aby to mělo smysl? Kupodivu není třeba investovat hned zpočátku horentní částky, začít můžete klidně i s minimem. „Začít se dá s málem, ale částku, kterou budete pravidelně odkládat, je dobré přizpůsobovat tomu, kolik vyděláváte a jaká je vaše životní situace. Doporučená částka nebo podíl z příjmů jsou pro každého jiné, ale obecně platí jednoduchá pyramida: 50 % příjmů by mělo jít na nutné výdaje, jako je např. hypotéka, jídlo, drogerie, doprava, atd., 30 % na spotřebu (oblečení, dovolená, hračky) a 20 % na tvorbu finanční rezervy a investice,“ vypočítává Sandra Javorsky a současně dodává: „I když to ale nezvládnete, začněte, klidně i s malou částkou. Nejhorší ze všeho je neinvestovat vůbec.“
Kdy začít? Nejlépe hned, vyplatí se to
U investic obecně platí, že byste měli začít investovat co nejdříve. Čím dříve začnete, tím vyšší bude na konci vaše jmění. „Čas je v investování extrémně důležitý. Každý rok a dokonce každý měsíc, o který začnete s investováním později, se výrazně projeví na tom, kolik peněz na konci investování budete mít a jak velkou část budou tvořit peníze, které jste do toho sami vložili,“ upozorňuje Javorsky.
Nebojte se využít služeb finančních poradců
A pokud stále tápete, za jaký konec investice uchopit, využijte služeb finančního poradce. „Nechte si ho doporučit od někoho, komu důvěřujete a má s ním dobré zkušenosti. Poradce vám pak postaví finanční plán na míru, který zohledňuje vaše finanční možnosti a cíle, kterých chcete investováním dosáhnout. Je to služba jako každá jiná, vlasy si také raději necháte ostříhat u profesionála a zuby si nebudete trhat sama,“ přibližuje na závěr přínos profesionálních služeb Sandra Javorsky.