Sexsymboly minulého století: která byla nej?
Muži je obdivovali a ženy chtěly vypadat jako ony. Nebyly jen krásné, byly i skvělé herečky, které za své role získaly řadu ocenění. Která podle vás byla nejlepší herečka? A která měla nejvíce sex-appealu? A změnil se podle vás od té doby ideál ženské krásy?
Sophia Loren (79)
I ve svých 79 letech vypadá jako žena, která ví, že stárnout se dá i s grácií. V šedesátých letech minulého století se stala hvězdou světové kinematogafie, ovšem i sexuálním symbolem. Ani se moc nedivíme – její výrazná tvář, oči, rty, živočišnost, to všechno splňovalo potřebné atributy pro to, aby se stala skutečnou hvězdou. Hrála v mnoha filmech, a rozhodně v nich nebyla jen za doplněk. Za film Horalka získala Oscara a v roce 1991 ho získala znova – za celoživotní dílo. Jejím častým filmovým partnerem byl Marcello Mastroianni, Cary Grant či Frank Sinatra. I přes vysoký věk se stala v roce 2007 titulní tváří kalendáře Pirelli.
Claudia Cardinale (75)
Je o trošku mladší než její italská kolegyně Sophia, ale přitažlivostí a krásou jsou si téměř rovny. Claudia se však vždy považovala spíše za africkou herečku, pochází totiž z Tuniska. Původně se nechtěla stát herečkou, ale jakmile se dostala poprvé na plátno, už nebylo cesty zpět. Proslavil ji kultovní film Tenkrát na Západě z roku 1968, skvělá byla i ve filmu Federica Felliniho 8½. Hrála také ve filmech s Belmondem (Cartouche), Delonem (Gepard) či Mastroiannim (Krásný Antonio a 8½). Kouří, nejí maso a neřídí auto.
Brigitte Bardot (79)
Francouzka, která se už v patnácti letech objevila na stránkách Elle a které ke kariéře pomohl její první manžel Roger Vadim. Ten z ní vytvořil módní ikonu a to, co tehdy nosila ona, nosily i tisíce dalších žen. Typické pro ni byly silně nalíčené oči a dlouhé blond vlasy. Značka BB tehdy prostě letěla. Přitom jako malá holka hodně trpěla – nosila rovnátka a brýle –, a nikoho by nenapadlo, že z ní vyroste taková kočka. Jejím nejúspěšnějším filmem byl film A bůh stvořil ženu z roku 1956, Velké manévry či Viva Maria! Kariéru ale ukončila poměrně brzo, ve svých 39 letech. Dnes se angažuje za práva zvířat a také v pravicové politice.
Elizabeth Taylor (+ 2011)
Zemřela před dvěma lety ve svých 79 letech a její život byl opravdu velmi bouřlivý i bohatý na filmové role. Určitě byla jednou z nejzářivějších hvězd filmového plátna minulého století. Její nejznámějším filmem je ale Kleopatra z roku 1963, kde si zahrála po boku svého pozdějšího manžela – Richarda Burtona. Prvního Oscara získala za roli ve filmu Telefon Butterfield 8 v roce 1960, druhého pak v roce 1966 za snímek Kdo se bojí Virginie Woolfové, který je navíc považovaný za umělecky nejhodnotnější. Byla několikrát vdaná, dvakrát dokonce za Richarda Burtona. Když zemřela, její syn o ní řekl: „Žila s vášní, humorem a láskou.“
Grace Kelly (+ 1982)
Než se zamilovala do monackého knížete Rainiera III., hrála v mnoha amerických filmech. Po jejím boku stál Cary Grant, Clark Gable a oblíbil si ji i režisér Hitchcock. Hrála v jeho filmech Vražda na objednávku a Okno do dvora. A že nebyla jen krásná tvář, o tom svědčí Zlatý glóbus za film Mogambo a Oscar za film Venkovské děvče. V roce 1956 však její slibná kariéra skončila – to když se provdala za monackého knížete a stala se kněžnou. Zemřela předčasně po automobilové nehodě v pouhých 53 letech. Americký herec James Stewart o ní na pohřbu řekl: „Byla to nejmilejší dáma, kterou jsem kdy poznal. Grace přinesla do našich srdcí měkké, teplé světlo.“
Faye Dunaway (72)
V roce 1967 si zahrála jednu ze svých nejznámějších rolí ve filmu Bonnie a Clyde, a hned za ni byla nominovaná na Oscara. Hrála v mnoha dalších filmech, například ve filmu Malý velký muž (1970), Tři mušketýři (1973) a s Jackem Nicholsonem se objevila v Čínské čtvrti (1974). Na svém kontě má Zlatý glóbus, cenu Emmy a Oscara za nejlepší herečku v hlavní roli ve filmu Síť (1976).