Na začátku výzvy
Dle nutriční expertky Zuzany Pavelkové Šafářové má Petra na svůj věk hezky štíhlou postavu. Má ovšem poměrně nedávno operovaný žlučník a mívá problémy s trávením. Cílem výzvy tedy bylo vyladit stravovací návyky tak, aby ji netrápil pocit nateklého břicha a zároveň jí změny nepřivodily další stres. Kvůli své práci a starosti o děti je již tak velmi časově vytížená. Za svou štíhlou linii vděčí nejspíše své oblíbené chůzi, ale jiné typy pohybové aktivity ji pomohou celkově zpevnit postavu, posílit svaly a předejít do budoucna bolestem zad, civilizačním nemocem a osteoporóze.
Doporučení nutriční expertky
Operace žlučníku nejčastěji ukazuje na dlouhodobé vnitřní napětí a přílišné přepínání organismu po psychické stránce. Pokud tam stres opravdu dlouhodobě bývá, měla by Petra primárně pracovat s ním a najít techniky, při kterých se odreaguje. To je poměrně těžký úkol, ale Péťa se na něj od začátku zaměřila. Naučila se vyčlenit si každý den alespoň chvilku pro sebe, kdy např. relaxuje s oblíbenou knížkou a pleťovou maskou. Dokonce zjistila, že velice dobře odbourává stres běh.
Péti beauty tip: "Protože jsem víc povaleč než sportovec, doháněla jsem výsledky zpevňujícím tělovým mlékem s koenzymem Q10 od Nivea. Za mě super!"
Petra se také od začátku měla vyhýbat tučnému (tučné maso, tučné ryby, komerční sladkosti, tučné sýry a ostatní vysokoprocentní mléčné výrobky, burské, para a makadamiové ořechy) a nadýmavým jídlům. Důležité bylo, aby do jídelníčku zařadila především teplá jídla a v ideálním případě konzumovat před každým hlavním jídlem polévku.
Trápí vás podobné problémy a také jste si zamilovali běh? Inspirujte se ukázkou Petry jídelníčku.
V den běžeckého tréninku jsou ideální následující pokrmy:
Snídaně
Ideálně 2,5 hod před tréninkem (nejpozději 2 hod před), tedy kolem 7. hod ranní.
- instantní ovesná kaše (cca 40 g) s porcí ovoce
Dopolední svačinka
20 - 30 min po běhu
- ricotta (syrovátkový sýr, dietní, skvělý v redukci, vysoký obsah bílkoviny a BCAA tzv. větvených aminokyselin, které pomáhají regeneraci, dále podpoře budování a udržení svalové hmoty) cca 3 polévkové lžíce s ovocem (např. sezónní jahody), lze přidat mandle nebo sušené ovoce (nedoslazované)
- jediný okamžik dne, kdy je možné malinko "hřešit". Kdo miluje čokoládu, může nakombinovat lyofilizované ovoce (sušené mrazem) s vysokoprocentní čokoládou (množství cca menší hrst)
Oběd
- ryba, opět může být ricotta (ta se dá připravit naslano i nasladko)
Na oběd po cvičení rozhodně nesmí chybět syrová zelenina. Vždy jako základ použijte listovou zeleninu - tedy jakékoliv saláty a k nim dodejte dle chuti další druhy, např. paprika, okurka, rajčata. Nebojte se přidat lžičku panenského olivového oleje.
Průběh Fitchallenge
Svůj negativní postoj ke sportu dávala Petra najevo už od začátku. O to víc ji obdivujeme za to, že vstávala klidně v půl šesté ráno a šla na trénink do adidas RunBase Prague. Nejvíc jí přirostlo k srdci běhání. Tím nakazila i celou svou rodinu a chodili běhat všichni společně. Ve více lidech se to zkrátka lépe táhne. Pak ale přišel nouzový stav. Runbase i všechna ostatní sportovní zařízení se zavřela a Péťa odjela trávit karanténu na chatu. Jestli se jí podařilo výzvu dodržet se dozvíte ve videu na začátku článku.
V příštím díle Marianne Fitchallenge nás čeká závěrečné měření a zhodnocení celé výzvy. Jsme zvědaví, jak na tom hoky budou!
ČTĚTE TAKÉ:
MARIANNE FITCHALLENGE #4: Klára „přibírá“ do plavek
MARIANNE FITCHALLENGE #3 Příběh Markéty: Svatba se blíží!
MARIANNE FITCHALLENGE #2: Progres a rady od výživové poradkyně