DETOX jak ho neznáte
Pokud jste se domnívali, že k detoxikaci organismu postačí ovocné šťávy a zázračné kapsle, zbystřete. Nesprávným detoxem si totiž můžete uškodit víc, než myslíte.
Každý rok se na trhu objevují nové produkty a zázračné ingredience slibující tělo bez škodlivých toxinů během pouhých pár dní. Marketing jede na plné obrátky – je lepší ječmen, chlorella nebo ostropestřec? Jenže detox není zdaleka tak jednoduchý, jak by se podle reklam a postů na sociálních sítí občas mohlo zdát.
Detox se selským rozumem
Stačí do Googlu zadat heslo „detoxikace organismu“ a vyjede vám přes půl milionu výsledků. V tom aby se čert vyznal! Začneme tedy úplně od začátku. Zamyslete se nad tím, co si vy sami pod tímto procesem představujete. Napovíme snad jen to, že šťastlivci zažijí opravdový detox jen párkrát v životě, ostatní nikdy. Proč? V pravém slova smyslu jde totiž o kompletní očistu těla i mysli, což v reálném životě znamená, že byste si měli vzít ideálně týden dovolené a vyrazit do přírody, kde budete meditovat a relaxovat, cvičit jógu, dýchat a samozřejmě také výrazně odlehčíte stravu. Odvážlivci dokonce absolvují i pravidelný klystýr, na ten my si ale raději netroufáme.
A teď návrat do reality, protože výše popsaná forma detoxu je pro většinu z nás asi naprosto nemyslitelná. Práce, děti, povinnosti… není úplně jednoduché jen tak lusknout prsty a vypnout. Odlehčený detox si ale můžete dopřávat pravidelně, i když kvůli němu nehodláte zcela překopat pracovní a soukromý program.
Jak začít? Pokud se jedná o váš první detox, jděte na to pomalu a důkladně se připravte. Nejen fyzicky, ale i mentálně. V opačném případě může tělo dostat šok, toxiny se dají do pohybu, naruší se metabolismus a podobná změna pak ve výsledku nemocem spíš napomůže, než by organismus chránila. Jaký nejlépe zvolit postup? Úplní začátečníci by měli k běžné stravě přidávat zeleninové šťávy 1–2x denně. Je nám jasné, že takový celerový fresh vám chuťové buňky asi moc nepolechtá, takže si do nápoje klidně přimíchejte ovoce. Jen nezapomínejte, že zelenina by měla být vůči ovoci v poměru 2:1. Důvod? Delší doba trávení ovoce, které ve střevech „tleje“. Volte proto méně sladké druhy jako jablka či hrušky, vůbec nejlepší jsou borůvky.
Pokud si troufáte, můžete si naordinovat pravidelný jednodenní odlehčovací den. „Na ten ale budete potřebovat tři dny příprav,“ doporučuje výživová poradkyně a majitelka Ecce Vita Iveta Ječmík Skuherská. „Ze stravy je třeba vyloučit veškeré živočišné potraviny, cukry, kyselé a tučné. Tři dny před detoxem je dobré přecházet na konzumaci zeleniny a ovoce, omezit pevnou stravu,“ dodává. Půstem pomáháme tělu, aby nevynakládalo energii na trávicí proces, který je pro něj náročný. Jak vypadá podle expertky jídelníček v tomto období? Den před půstem si udělejte k snídani dušená jablka s hruškou, ochucená hřebíčkem a kardamomem, nebo zeleninovou šťávu. Dopoledne zažeňte hlad grepovým džusem nebo jinou ovocnou šťávou, k obědu si dejte salát či lehké zeleninové jídlo. Odpoledne opět zeleninou šťávu a k večeři polévku nebo smoothie. Následující den je odlehčovací. Ráno si dáte teplou vodu s citronem a ideálně po celý den vůbec nejezte. Pokud máte vlčí hlad, dejte si zeleninovou šťávu, přes den popíjejte čaj s bylinkou Tulsi. V tomto případě pak rozhodně nejde o hladovění, ale pouze o odlehčení stravy.
Bude-li vám jednodenní půst vyhovovat, můžete ho do svého života zařadit pravidelně. Zda jednou týdně, nebo jednou měsíčně, je jen na vás.
Samotnou detoxikaci organismu podpoříte i vhodnými bylinkami či kořením. Pomůže čerstvý zázvor, česnek, pepř, lněné semínko, fenykl, aloe vera, koriandr, tulsi, pampeliška (můžete ji na procházce po rozkvetlé louce zkonzumovat úplně celou!) nebo chlorella. Ta se stala za poslední roky abnormálně populární, stejně jako zelený ječmen. Chlorella má opravdu skvělé detoxikační vlastnosti, ale je třeba s ní pracovat velmi opatrně. Citlivým jedincům může být po jejím užití nevolno, mezi nežádoucí účinky patří bolest hlavy, trávicí obtíže nebo zácpa. Není ale důvod se této sladkovodní řasy vzdávat, jen raději začněte s malou dávkou, postupně ji navyšujte a nezapomínejte na pravidelný pitný režim. Tak jak to vidíte? Naordinujete si letos také beauty restart?
Článek byl publikován v Marianne 3/20.
Máme pro vás mnoho zajímavého a rádi vám vaše oblíbené čtení dodáme až domů, navíc bez nutnosti platit poštovné. Objednávat může zde.