Móda
10 věcí, které dala Coco Chanel světu
„Musíte být něčím odlišní, abyste se stali nenahraditelnými,“ prohlašovala Coco Chanel. Sama snad ani víc odlišná být nemohla. Jako jedna z prvních žen oblékala kalhoty nebo se začala opalovat v dobách posedlých porcelánovou pletí.
Nenáviděla opulentní róby, korzety a přezdobenost. Měla smysl pro eleganci a nebála se vybočovat z davu. Právě díky odlišnosti od žen své doby se francouzská návrhářka, začínající jako švadlena a zpěvačka v kabaretu, stala legendou. Co se od Coco můžeme učit v roce 2021, sto let poté, co na trh uvedla legendární parfém Chanel N°5?
1. Vrstvení šperků
V začátcích tvorby bojovala proti jakémukoli zdobení a s vervou ho z šatů odpárávala. Její styl se ale vyvíjel, fotografie Gabrielle Chanel doslova ověšené šňůrami (falešných) perlových náhrdelníků asi znáte. Coco byla průkopnicí levné bižuterie. Nechtěla, aby šperky symbolizovaly bohatství. Podle ní měly plnit svou základní funkci – tedy zdobit. A ozvláštnit jinak minimalistický outfit.
2. Úpletobraní
Dnes máme lehkých úpletů typu žerzej plné skříně, začátkem 20. století ho ale nosili jen muži, a to pouze jako spodní prádlo. Právě Gabrielle objevila tajemství materiálu jménem žerzej a s ním i díru na trhu. Kvůli válce byl nedostatek luxusních materiálů, z nichž se vyráběly tehdy tolik populární korzety a přezdobené róby. Coco tento styl nenáviděla a snažila se jej z dámských šatníků vymýtit. Žerzej byl levný a dostupný – pro začínající návrhářku zkrátka značka ideál.
3. Kalhoty na míru
Dnes už si jen stěží umíme představit, že kdy existovala doba, v níž platilo, že ženy kalhoty nenosí. V tomto ohledu byla Coco průkopnice. Od svého přítele Étienna Balsana si půjčovala kalhoty a upravovala si je na míru, aby v nich mohla pohodlněji jezdit na koni. Právě jezdecké kalhoty byly vůbec první, které začala tvořit na zakázku. Kalhoty na denní i večerní nošení na sebe nenechaly dlouho čekat.
4. Příběh brašny
Nekonečné zástupy prošívaných kabelek na řetízku každoročně zaplavují obchody. Snaží se přiblížit té jediné původní, Chanel 2.55. Coco se při navrhování inspirovala vojenskými brašnami a v roce 1929 představila kabelku umožňující ženám při nošení volné ruce. V 50. letech ji upravila do dnešní podoby a nazvala 2.55, tedy únor roku 1955. Design kabelky se od té doby téměř nezměnil, jen cena stále roste.
5. Beauty influencerka
Na začátku minulého století byla v kurzu co nejbělejší pleť. Jakýkoli náznak tmavšího odstínu si lidé okamžitě spojovali s příslušností k nižším společenským vrstvám. Ale jen do doby, než Coco vyrazila na francouzskou riviéru. V roce 1923 se tu při plavbě na lodi opálila. Bronz jí vydržel až do návratu do Paříže, kde všichni nadšeně obdivovali její zdravou barvu a přirozený lesk. Karta se obrátila, opálení se rychle stalo symbolem bohatství a luxusu. S nadsázkou tak můžeme říct, že Coco vděčíme nejen za nadčasové kousky v šatníku, ale i za popularitu solárií a samoopalovacích krémů. Protože právě ona v podstatě vynalezla fenomén opalování.
6. Zrození kostýmku
Kostým Chanel nikdy nevyjde z módy, je absolutním symbolem luxusu. Což je svým způsobem ironické, protože vznikl v naprosto protikladných podmínkách. Během první světové války musely ženy nahradit v zaměstnání muže bojující na frontě. Do práce potřebovaly úbor z lehkého materiálu, a tak vznikl kostýmek, který naprosto zbožňovaly třeba i Audrey Hepburn, Grace Kelly nebo Jackie Kennedy. Dodnes je zastoupen v každé kolekci Chanel.
7. Černá nepatří pohřbu
Ačkoli máme takzvané „malé černé“ šaty neodmyslitelně spojené s Hubertem de Givenchy a snímkem Snídaně u Tiffanyho, průkopníkem v nošení černé na jiné události než pohřeb byla... Coco. Krásně to nastiňuje film o jejím životě z roku 2009. Gabrielle si v něm nechá na ples ušít černé splývavé šaty bez korzetu a opět vybočuje z davu. Do společnosti totiž nosily ženy před sto lety zejména bílou.
8. Nejslavnější parfém
Myšlenku stvořit vlastní parfém vnukla Coco klavíristka Misia Sert, která měla v Paříži umělecký salon. O spojení módy a kosmetiky se pokoušel už Paul Poiret o deset let dříve, ale Coco byla první, kdo na tomto poli skutečně uspěl. Díky jejímu setkání s Ernestem Beauxem, parfémářským chemikem z Grasse, spatřil 5. května 1921 světlo světa zřejmě nejznámější parfém všech dob. Nepřipomínal žádnou dosud známou květinovou vůni a v jistém smyslu revoluční byl i flakon. Odrážel Gabriellin smysl pro jednoduchost a přímost.
9. Díky, námořníci
Traduje se, že Coco zařadila do dámského šatníku pruhované tričko, ale jde o mýtus. Gabrielle pruhy skutečně nosila, ale v její době už byly dávno populární. Něco námořnického však světu přece jen dala. V městečku Deauville v Normandii měla obchod s klobouky a námořnická móda ji fascinovala. V roce 1917 představila kolekci inspirovanou uniformou námořníků, oslovovalo ji hlavně tvarosloví límců. Vlněné košile s námořnickými límci se v kolekcích módního domu Chanel objevují dodnes, říká se jim marinière.
10. Lekce pohodlí
Vůbec největší dar, který Coco Chanel ženám dala, je pohodlí. Díky ní dnes nemusíme zadržovat dech v korzetu. Těžko říct, jak by vnímala aktuální pandemickou nálož tepláků a legín, ale vlastně je v souladu s její filozofií na začátku tvorby. Určitě by to pojala po svém. My v Marianne přesto slibujeme, že se hned, jak to bude možné, vrátíme k eleganci.