Chcete být zdravější? Aktivujte svých pět smyslů
Hmat, čich, zrak, chuť a sluch nám mohou být pomocníky v cestě za zdravějším já.
Herečka Eva Holubová před nějakým časem zveřejnila Instastories, na kterých „aktivovala“ své smysly. Prý jí tento krok pomáhá během dnů, kdy se necítí ve své kůži. Na první pohled jsem jejímu rituálu nevěřila, pak jsem ale objevila článek odbornějšího charakteru, který navazoval na Evy počínání. „Intervence založené na tom, co vidíme, cítíme či ochutnáme, mohou mít dramatický vliv na naše zdraví,“ říká profesor Charles Spence z Oxfordské univerzity pro Elemental Medium. Pojďme se společně podívat, jaký vliv mají smysly na náš zdravotní stav.
Čich
Krásný parfém, vůně stromů nebo třeba čerstvě upečené bábovky dokáže nejen pohladit naši duši, ale především podpořit zdraví. „Nedostatečné používání čichu je mimo jiné spojeno s neurodegerativními onemocněními či srdečními chorobami," říká doktor Richard Doty, který řídí Centrum vůní a chutí na lékařské fakultě University of Pennsylvania. Doty poznamenává, že četné studie ukázaly, že lidé, jejichž čich se časem silně otupěl, byli vystaveni vyššímu riziku těchto nemocí.
Nebojte se tedy svůj dům vybavit vonnými tyčinkami nebo třeba svíčkami, které krásně provoní vzduch a uklidní vaši mysl.
Hmat
Mnoho lidí se doteků od ostatních vyhýbá. Nepatříme mezi národy, které se neustále objímají nebo hladí, přesto bychom se právě od těchto kultur měli učit. Oxfordský profesor Charles Spence identifikoval specifické typy hlazení, které jsou spojeny s pocity pohody. Výzkum zjistil, že nejméně půl minutové hlazení kůže má pozitivní účinek na naše zdraví. Spence tedy radí každému, kdo se zotavuje z nemoci, aby přijal pohlazení, ať už od rodiny, přátel nebo třeba sestřiček. Zároveň je u tohoto bodu důležité, aby vás pohladila osoba, ke které máte pozitivní vztah. Jedině tak může tento bod zafungovat!
Zrak
Zrak se řadí mezi další smysly, které mají výrazný vliv na naše zdraví. Výzkum, který proběhl pod taktovkou Spence, odhalil, že lidé, kteří při pohledu na zranění mhouří oči (tak, aby dané zranění vypadalo menší), následně zažívají pozoruhodná zlepšení bolesti, která zranění doprovází. Zní to bizarně, ale Spence nabízí jednoduché vysvětlení: „Velká rána bolí víc než malá, že?“ Pokud dokážete přesvědčit část mozku, že je rána menší než ve skutečnosti, vyvoláte změny ve vnímání bolesti i v imunitním systému.
Sluch
Možná jste si sami všimli toho, že pokud jste ve stresu, máte tendenci si pustit dobrou hudbu, která lahodí vašemu uchu. Není divu, vždyť hudba snižuje napětí a úzkost! Spence dokonce hovoří o tom, že výběr hudby by měl mít kurátorský charakter. Pokud se například někdo zotavuje z operace srdce, pak by mu mohla pomoci jiná hudba než člověku s bolavými zády. "Hraní pěkného, harmonického zvuku v synchronizaci s pacienty, kteří ohýbají záda, vede k mnohem lepší flexibilitě, než když hraje zvuk vrzajících dveří," říká Spence.
Chuť
Osmdesát procent toho, co mozek interpretuje jako pocit chuti, pochází ve skutečnosti z našeho čichu. Z tohoto důvodu se vědci obvykle zaměřují na čich jako na důležitější vstup. Pokud bychom ale měli charakterizovat chuť, pak se nám dostane pouze pět kategorií: slanost, sladkost, hořkost, kyselost a umami. To ale rozhodně neznamená, že naše chuť nemůže vést k lepšímu zdraví. Například sladká chuť zmírňuje fyzické nepohodlí a neklid. Není tedy divu, že malé děti uplácíme sladkostmi. Užitečná může být i hořkost.
Výzkum na Rutgers University ukázal, že lidé, kteří jsou citlivější na hořkou chuť, mají tendenci být více selektivní v oblasti jídla. Mnohem častěji si volí zdravé potraviny, které mají nižší obsah cukru a tuků. Nebojte se tedy zaměřit na své chutě a věnujte jim dostatečnou pozornost.
ČTĚTE TAKÉ: 5 RADOSTÍ, které potěší vaše smysly: vůně plná emocí, stánek s uměním, výstava křehkosti…