3 způsoby, jak se zbavit úzkosti přírodní cestou
Srdce vám buší, stahuje se vám žaludek a polévá vás pot. Myšlenky vám poletují v hlavě a vy nevíte, co se děje. I tak se projevuje úzkost, která může trvat krátce, ale někdy i velmi dlouho. Zbavit se jí můžete nejen léky, ale také přírodními prostředky. Vyzkoušejte rady tří odborníků, a budete se cítit opět v pohodě.
Nemějte obavy!
Jste nervózní a plní obav? Je toho spousta, co vám může znepříjemňovat život – od hromadících se účtů až k hektickému rozvrhu. Ale nebojte se! Začněte pomalu a v klidu dýchat, protože následující tři jednoduché strategie vám pomůžou zklidnit vaši rozbouřenou mysl. Ano, tak je to správně.
Psycholog radí: Je třeba poznat, kdy nastal čas vyhledat pomoc
Jakmile vám úzkost začne zasahovat do života (vyhýbáte se větším skupinám lidí nebo míváte například panické ataky), měli byste zvážit možnost nějaké léčby. Úzkost se dá dobře řešit i bez medikamentů, třeba pomocí kognitivně-behaviorální terapie. Během té vás terapeut naučí zkoumat vaše myšlenky a měnit je. V praxi to vypadá tak, že pokud vás třeba děsí komunikace s cizími lidmi, terapeut může navrhnout, abyste si na večírku vybrali nějakou cizí osobu a v rámci cvičení s ní navázali řeč. Většinou to jde snadněji, než si myslíte, takže si pak nakonec můžete říct: „Přestože mívám úzkosti, většinou zvládám kontakt s cizími lidmi velmi dobře.“ Léčba medikamenty nastupuje až v případě, že úzkosti pokračují. Nicméně je potřeba řešit příčinu problému, a ne potlačovat projevy úzkostí, jedině to vám do budoucna zajistí klid a pohodu.
Léčitel radí: Každý den pár minut meditujte
Není žádným tajemstvím, že meditace je spolehlivý způsob, jak zklidnit mysl, proto její prvky denně využívají terapeuti při své práci s klienty. Dva účinné nástroje, které může vyzkoušet, jsou: přijímat věci tak, jak jsou, a naučit se pracovat se svými myšlenkami, a to tak, že ty negativní („Nezvládnu to.“) nahradíte pozitivními („Udělám pro to všechno.“, „Podaří se to.“). Pokud zkombinujete optimistické myšlení s hlubokým a pravidelným dýcháním, zabráníte tomu, aby se vaše myšlenky vymkly kontrole. Dělejte toto cvičení alespoň jedenkrát denně, nebo když nastane nějaká stresující situace: na čtyři vteřiny se zhluboka nadechněte, a pak stejně pomaloučku vydechněte. Při nádechu i výdechu se zaměřte na pozitivní věci. Opakujte po dobu několika minut, a budete se cítit klidnější.
Odborník na výživu radí: Jezte stravu bohatou na hořčík
Jak se stres násobí, tělo začne ztrácet hořčík. Čím víc klesá jeho hodnota v těle, tím úzkostněji se můžete cítit. Abyste se této situaci vyhnuli, ujistěte se, že máte jeho dostatečný přísun (ženy alespoň 320 mg denně). Mezi potraviny bohaté na hořčík patří například brokolice, kapusta, mandle, celozrnná mouka a fazole. Touto stravou prospějete nejen svým nervům, ale také srdci.