3 snadné způsoby, jak potlačit chuť na sladké
V běžných potravinách se vyskytuje takové množství cukru, že je v podstatě nemožné se sacharidům vyhnout. Abyste ulehčili svému pasu i sobě, stačí dodržovat pár malých triků, které vám pomůžou potlačit chutě hned v zárodku.
Lékař radí: Čtěte informace na obalu
Za váš mlsný jazyk nemohou sušenky ani jiné sladkosti. Polovina cukru, který běžně spotřebujete, se nachází ve slaných potravinách, například v omáčkách, salátových dresincích, koření, sušenkách a pečivu. Tyto skryté cukry jsou nebezpečné, jelikož podporují chuť na sladké. Čím víc cukru sníte, tím víc cukru chcete – a to je ta chvíle, kdy sáhnete po sušence nebo čokoládovém dortu. Přebytek cukru ve vaší stravě může vést k řadě zdravotních problémů – od infarktu až k diabetu. Při nákupu vybírejte chytře: Porovnávejte informace na obalech a vybírejte takové jídlo, které obsahuje menší množství cukru na porci, případně potravinu nahraďte něčím jiným. Vyzkoušejte pálivou omáčku namísto kečupu, olej a ocet místo dresinku. Jakmile snížíte denní příjem cukru, sníží se i vaše chutě.
Specialista na výživu radí: Lépe snídejte
Začít den muffinem nebo sladkými cereáliemi není nejlepší nápad. Hladina cukru v krvi velmi rychle stoupne, tím poskytne prudký nárůst energie, ale ten o pár hodin později zase opadne, což nás opět přiměje sáhnout po něčem sladkém. Prolomte tento bludný kruh tím, že posnídáte jídlo bohaté na bílkoviny a vlákninu, jako jsou míchaná vajíčka, celozrnné tousty nebo řecký jogurt s ovocem.
Psycholog radí: Choďte na procházky
Pokud zkrátka nemůžete přestat myslet na zbytek narozeninového dortu, který se ukrývá ve vaší lednici, vklouzněte do tenisek a vyrazte na desetiminutovou procházku po okolí. Jestliže vám brání třeba špatné počasí, přejděte alespoň do druhé místnosti. Většina chutí nemá dlouhého trvání, což znamená, že za pár minut zase odezní. Po návratu z procházky nebo z jiného prostředí si ani nevzpomenete, že vás honila mlsná.