Nezáleží na tom, jaký obnos peněz vyděláváte, kolik je vám let, nebo jaké máte aktuální životní náklady. Pokud se zorientujete v základech finanční gramotnosti a naučíte se s penězi, které máte k dispozici, nakládat efektivně a s rozvahou, můžete žít klidný život bez zbytečného zadlužení či dalších přešlapů. Jak začít?
Finanční cíle jako vstupenka ke splněným snům
Každý z nás má nějaké přání, jehož naplnění je mnohdy podmíněno tím, kolik financí máme k dispozici. Pokud ale po něčem opravdu toužíte, stojí za to si počkat. Jak začít realizovat cestu ke svým snům? Základem je vytvořit si finanční cíl, na který se zaměříte.
V reálu to může vypadat tak, že si nastavíte částku, kterou se pokusíte v určitém časovém úseku našetřit. A nezáleží na tom, zda se jedná o částku na nové auto, kolo nebo umoření starého dluhu. Pamatujte v první řadě na to, že finanční cíl by měl být realistický. Jen tak nebudete propadat skepsi, že jej nedokážete naplnit. To ale neznamená, že ani s malými příjmy nemůžete spořit, i malé částky jsou jasným krokem vpřed.
Abyste dosáhli svých finančních cílů, je v první řadě třeba sestavit si efektivní spořicí plán, který vaši cestu za sny usnadní hned v počátku. Co je obvykle obsahem tohoto plánu? Kontrola pravidelných plateb a jejich výše, omezování přebytečných výdajů za věci, které nepotřebujete, omezení spotřeby energií nebo nastavení vlastního měsíčního rozpočtu, který nepřekročíte. Abyste však neměli pocit přílišného omezování, jeho součástí jsou také malé radosti, které vás motivují pokračovat. Takový plán je pak třeba s vervou dodržovat a neslevovat ze svých cílů, abyste dosáhli kýženého úspěchu.
Mějte přehled nad příjmy a výdaji
Abyste měli reálnou šanci dosáhnout svých finančních cílů a tím i splnění snů, je třeba mít dokonalý přehled o svých příjmech a výdajích – tedy financích, které každý měsíc na váš účet dorazí a také těch, které z něj odchází. Tento přehled naleznete v každé bankovní mobilní aplikaci, kde můžete kdykoliv jednoduše sledovat také všechny provedené transakce.
Rovnice je v tomto případě snadná – pokud chcete ušetřit, je třeba hospodařit s penězi tak, aby příjmy dlouhodobě převyšovaly výdaje. S tím souvisí snaha příjmy maximálně navýšit a výdaje naopak omezit. Přinášíme několik ověřených tipů, které vám s tím mohou pomoci.
Jak zvýšit své příjmy?
- Pokud jste nespokojení v práci, zkuste se porozhlédnout jinde. Nemusíte hned dávat výpověď, ale pohovory v jiných firmách nikdy nejsou na škodu, alespoň zjistíte, jak si na pracovním trhu stojíte.
- Investujte do vzdělání, které vás na pracovní pozici může posunout vpřed.
- Pokud máte energii a čas navíc, zkuste do rozpočtu přispět vedlejším příjmem v podobě brigády, přivýdělku nebo práci na volné noze.
Jak snížit své výdaje?
- Projděte si nabídky konkurenčních poskytovatelů energie, mobilních tarifů a internetu. Možná zjistíte, že změnou dodavatele můžete měsíčně ušetřit stovky až tisíce korun, které lze uspořit.
- Nekupujte si věci, které nepotřebujete a peníze raději spořte pro realizaci opravdových a smysluplných snů.
- V případě, že kupujete nový spotřebič, berte ohled na jeho energetickou náročnost, která se v dalších letech projeví v měsíčních nákladech domácnosti.
Jak mít příjmy a výdaje pod kontrolou? Pomohou aplikace i tabulky
Abyste si přehled příjmů a výdajů maximálně ulehčili, používejte všechny dostupné prostředky. Ať už zmíněné mobilní aplikace nebo přehledné tabulky (např. Excel), kde budete mít vše stále na očích a nebudete se tak v sumách ztrácet. Je dobré rozlišit výdaje (např. barevně) také dle toho, zda jsou nutné (hypotéka, náklady na energie, obědy pro děti atd.) či zbytné (nákupy kosmetiky, návštěvy restaurací, kina atd.). Lépe tak uvidíte, kde můžete ušetřit.
Samozřejmě si můžete vše zapisovat i ručně do zvláštního sešitu a využívat obálkovou metodu (nadepsané obálky s finančními cíli, kam si budete peníze odkládat). Měli byste však vědět, že takto uložené finance je nezhodnocují, ale spíše vlivem inflace na hodnotě ztrácí. Proto je lepší ukládat je na spořicí účet, který nabízí zajímavé úroky a peníze jsou v bezpečí.
A jaký je další krok? Rozumné investice, jež vaše spoření znásobí
Základ v podobě nastavení finančních cílů a kontrolu nad příjmy a výdaji už máme. A co dál? Pokud jste dosáhli toho, že jste schopni každý měsíc nějaké peníze odložit na spoření, je nejvyšší čas pro založení spořicího účtu. Úroková sazba všech spořicích účtů však v letošním roce průběžně klesá a tak se stává méně výhodnou, než dříve. Na druhou stranu je to však zároveň dobrý signál klesající inflace. Spořicí účet je také vhodným řešením pro vytvoření tzv. finančního polštáře, který budete mít pro případ nenadálých výdajů (ztráta zaměstnání, koupě nového spotřebiče atd.).
Pokud však víte, že část naspořených peněz nebudete s jistotou v nejbližší době potřebovat, je rozumným krokem přejít k jejich investování, které může při správném postupu finální částku značně navýšit.
Nenechte se zlákat rychlým výdělkem, investice potřebují čas
Jestliže s investováním teprve začínáte, měli byste vědět, že se obvykle více vyplatí dlouhodobé investice se stabilním růstem v podobě podílových fondů nebo ETF. Nenechte se proto zlákat krátkodobými investicemi, které slibují závratné navýšení, mohou být totiž značně rizikové. Proto vždy investujte pouze skrze prověřené subjekty a vyhněte se pochybným nabídkám na sociálních sítích, které by vás o úspory mohly naopak rychle připravit.
Obecnou a hojně rozšířenou mýlkou je fakt, že investování zabírá velké množství času a je pouze pro bohaté lidi, kteří tomu rozumí. Air Bank se rozhodla tuto polemiku vyvrátit a v příštím roce nabídne klientům možnost jednoduše a bezpečně skrze aplikaci My Air investovat na největších trzích v USA a Německu. Pokud se chcete dozvědět o této možnosti více, navštivte webové stránky nebo zajděte na nejbližší pobočku, kde vám rádi ohledně možných investic poradí.