Přejít k hlavnímu obsahu
Cestování

Fotograf Kirill Umrikhin objevil kouzlo zapomenutých Komandorských ostrovů

Velkolepé fotografické dobrodružství vypráví o krajině a divoké přírodě, kterou jen tak neuvidíte, a přelomovém surfařském počinu.

Karolína Peřinová | 26. 05. 2019

Díky fotografickému projektu Kirilla Umrikhina se můžete podívat do řídce osídlené a převážně neprozkoumané části světa – Komandorských ostrovů. Tyto ostrovy se nachází uprostřed Beringova moře v Aleutské oblasti Ruska. Projekt odhaluje ztracený svět tvořený sopečnou krajinou, vzácnými přírodními druhy a širým oceánem.

Kirillova výprava byla něčím výjimečným. Vyzbrojený zrcadlovkami Nikon D850 a Nikon D5 a novým mirrorless fotoaparátem Nikon Z 7 se totiž vydal do míst, kam se podívala jenom hrstka fotografů specializovaných na cestování, sportovní akce nebo divokou přírodu. Než se týmu podařilo dostat na ostrovy, museli se se svojí jachtou prodrat několika bouřemi přes šest kilometrů široký Aleutský příkop od Kamčatky. Stali se navíc první zdokumentovanou skupinou, která v těchto vodách Beringova moře surfovala na kiteboardu!

kite
© Kirill Umrikhin / Nikon

Novým možnostem vstříc
Kirill si získal renomé prací zaměřenou na extrémní sporty a cestování. Jeho myšlenkou bylo objevit přírodní živly ostrova formou surfování a plachtění. Jedinečná divoká příroda a lidé, jimž jsou tyto ostrovy domovem, mu přinesli nový úhel pohledu, který prověřil jeho nadání fotografa divoké přírody a dokumentů.

Kirill Umrikhin k projektu říká: „Protože je o těchto ostrovech jen velice málo informací, musel jsem se při plánování cesty spoléhat na svůj kontakt v Komandorské přírodní rezervaci. Čekalo nás ale něco úžasného, co zdaleka předčilo naše očekávání a plány. Je to místo vyznačující se neuvěřitelně krásnou divokou přírodou. Najdete tady vorvaně, kosatky, vzácné druhy mořských ptáků i čtvrt milionu tuleňů, pětinu jejich celosvětové populace.“

Kirillova výprava dostala do hledáčku také komunitu obyvatel těchto ostrovů. Nikolskoje je jedinou vesnicí v Aleutské oblasti Ruska. Tvoří ji 700 obyvatel, škola, nemocnice a pódium, kde se konají místní kulturní akce.

tuleni
© Kirill Umrikhin / Nikon

Na vlně přírodních živlů

Kirill chtěl s divokou přírodou a vodami tohoto jedinečného místa navázat osobní kontakt. A bouřlivá cesta lodí, se kterou se na Komandorské ostrovy probíjeli extrémními povětrnostními podmínkami, nepředstavovala jediný způsob. Se svým týmem se stali prvními zdokumentovanými surfaři, kteří tyto vody Beringova moře brázdili na kiteboardu. „Hlavní myšlenkou této výpravy je jedinečné propojení mezi lidmi a přírodou, kdy si člověk skrz přírodu a živly uvědomí, jak je život vlastně prostý. To, že jsem měl příležitost brázdit na kiteboardu vlny, na kterých ještě žádný jiný cestovatel nesurfoval, mi ukázalo, že i když se svět pořád zmenšuje, pořád jsou tu místa prodchnutá záhadami a dobrodružstvím, která se dají prozkoumávat, obdivovat a dokumentovat.“

kite
© Kirill Umrikhin / Nikon

Vždy připraven

Co se týče fotografické výbavy, padla Kirillova volba na nezničitelný Nikon D5. Nepřekonatelných 45,4 milionu pixelů modelu Nikon D850 nabízí vynikající kvalitu obrazu. Ve spojení s oblíbeným objektivem AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8E FL ED VR mu to umožnilo pořizovat detailní snímky unikátních zvířat, která tyto ostrovy obývají nad hladinou moře i v jeho hlubinách.

Kirill dostal také příležitost zjistit, co dokáže nový mirrorless fotoaparát Nikon Z 7. Ten mu ve spojení s objektivem NIKKOR Z 24–70 mm f/4 S se zoomem pomohl současně zachytit jak širokou paletu dramatických záběrů krajiny, tak i detailnější profilové fotky.

„Kombinace těchto tří fotoaparátů a objektivů se postarala o to, že jsme mohli udělat všechny záběry, které prakticky šlo udělat – ať už jsme bojovali s náročnými vlnami na lodi, byli na treku na Stellerův vrchol nebo brázdili vlny společně s velrybami a tuleni.“

Závěrem k tomu Kirill doplňuje: „Pro mne to byla cesta mých snů. A to nejenom jako pro fotografa, ale i jako pro cestovatele, projektového manažera a sportovce, jehož cílem je vyvolat v lidech emoce vizemi ztraceného světa, který by jinak neměli možnost poznat.“

O Kirillovi

Kirill Umrikhin patří k nejznámějším ruským fotografům věnujícím se profesionálně tématu cestování a sportů. Za poslední léta měl Kirill několik osobních výstav a vedl kurzy mistrovské fotografie. V letech 2013 a 2014 vyhrál ceny v celostátní soutěži „Best of Russia“ (To nejlepší z Ruska). Jeho fotografie lavinové stanice je jednou z deseti nejlepších ruských fotografií posledního desetiletí. Kirill se také pyšní titulem Nikon Ambassador, který tato značka uděluje fotografům, řadícím se ke světové špičce.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak točit krásná videa? Techniku za desetitisíce mít nemusíte!

Umělecký fotograf David Yarrow zachycuje zvířata i lidi v africké Keni

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Poradna
Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Venkov & styl
Vánoční nálada podle hvězd: Jak prožívají svátky jednotlivá znamení zvěrokruhu

Vánoční nálada podle hvězd: Jak prožívají svátky jednotlivá znamení zvěrokruhu

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit