Vybavte se froté II
Protože ani vysoká gramáž sama o sobě nezaručuje kvalitu produktu, všímat si musíte také délky smyčky a její hustoty. S dlouhou smyčkou může mít ručník vysokou gramáž, a přitom nebude nic moc.
Taje smyčky
Protože ani vysoká gramáž sama o sobě nezaručuje kvalitu produktu, všímat si musíte také délky smyčky a její hustoty. S dlouhou smyčkou může mít ručník vysokou gramáž, a přitom nebude nic moc. A navíc, údaje o gramáži leckdy chybějí, protože výrobci nemají přímo povinnost je uvádět.
Kvalitu froté vlákna ale naštěstí poznáte už při prvním pohmatu. Pokud se prsty vaší ruky budou ve tkanině mezi smyčkami dotýkat, je to pro vás jasný signál, že je vlákno řídké. Ze všeho nejlépe vás usuší hustě tkané froté s dlouhou smyčkou, která zaručuje vyšší savost a absorpci vody. Jak říká Petra Vlková ze specializovaného obchodu Carré Blanc, hodně záleží i na kvalitě bavlny: „Jedním z kritérií je jemnost a délka vlákna. Čím je delší, tím kvalitnější je bavlněná látka. Ideální podmínky pro růst dlouhých bavlněných vláken mají v Egyptě.“
Ručníky a osušky
- Comfort, Matějovský, bavlna, www.matejovsky-rucniky.cz, 50 × 100 cm/220 Kč, 70 × 140 cm/395 Kč (foto 1)
- Lines, Esprit, bavlna, www.e-povleceni.com, 50 × 100 cm/499 Kč, 75 × 140 cm/1190 Kč (foto 2)
- Ručníky a osušky, Veratex, bavlna, www.veratex.cz, 50 × 100 cm/154 Kč, 70 × 140 cm/308 Kč (foto 3)
- Lalezar, Soft Cotton, bavlna, www.softcotton.cz, 32 × 50 až 85 × 150 cm, 243 až 1000 Kč (foto 4)
Nevybírejte jen pohledem. Co je vlastně gramáž?
„Gramáž neboli hmotnost na metr čtvereční je jedním ze základních parametrů, podle kterých byste měli ručníky a osušky vybírat,“ upozorňuje Lenka Kocourková z interiérového butiku À la Maison. „Údaj je uváděn v g/m² a platí, že čím vyšší je gramáž, tím více bavlny produkt obsahuje. 100% bavlna představuje klasický ručník, na jaký jsme zvyklí. Ne každému ale vyhovuje. Například 80 % bavlny a 20 % lnu je hrubší a také tenčí tkanina, kterou preferují muži, je vhodná i k saunování. 60 % bavlny a 40 % bambusové viskózy mají ručníky s vyšší gramáží, které dobře sají a rychleji schnou. Vysoce absorpční je kombinace 70 % bavlny a 30 % sóji. Ženy milují jemnou tkaninu se 75 % bavlny, 15 % modalu a 15 % hedvábí. Přestože obsahuje hedvábí, může se prát na 60 °C.“
Župany
- Flora, Soft Cotton, bez kapes, šálový límec, krajka, bavlněné froté 420 g/m², www.softcotton.cz, 2163 Kč (foto 5)
- Njuta, šálový límec, kapsy, froté a velur, bavlna, 390 g/m², Ikea, 799 Kč (foto 6)
- Papillons, Prowell, šálový límec, kapsy, 65 % bavlna a 35 % PES, 400 g/m², www.veba-ht.cz. od 2350 Kč (foto 7)
Přímo na tělo
Na župany se obvykle spotřebuje mnohem více froté než na ručníky a osušky. Protože musejí být lehké, aby se dobře nosily, používají se na jejich výrobu stále více směsi materiálů s nižší gramáží, než má froté ze stoprocentní bavlny. Velmi oblíbená je například kombinace bavlny a lnu nebo bavlny a bambusové viskózy. Župany mohou být jak z hezky nadýchaného froté s vysokou smyčkou, tak i velurové. Módní střihy jdou s dobou stejně jako barvy, vzory a zdobné úpravy. Někdy ale není nad klasiku. Zatímco tenčí a lehčí župan užijete spíš jen na přímořské pláži, doma asi oceníte takový, který opravdu zahřeje a bude příjemný i nahému tělu.
Když si ještě pořídíte měkoučké froté přezuvky, nebude vám ke spokojenosti nic chybět. Barvou je bez problémů sladíte s županem. Nemusejí být jen ‚obyčejné‘, k dostání jsou i navýsost elegantní produkty, třeba v černé barvě a se Swarovského blýskavými křišťály. Jak pantofle, tak i župany seženete ve všech obvyklých velikostech, a tedy pro celou rodinu.