Trable s citlivou kůží: Co dělat, když léčba nezabírá?
Lidé s citlivou pletí se mnohdy potýkají s nežádoucími a obtěžujícími projevy na kůži. Trápí je nejen začervenání a vysušování, ale i dermatitidy, ekzémy, akné a další zdravotní problémy. Když potíže přetrvávají delší dobu, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Přestože lékař předepíše léky a léčivé masti, stává se, že očekávaná úleva nepřichází. Jádro pudla bychom v takových chvílích měli hledat ve své psychice.
Kožní problémy zhoršují i psychiku
Každý, komu se na kůži objevila rozsáhlejší vyrážka nebo ekzém, ví, jak jsou tyto kožní problémy nepříjemné. Úporné svědění obtěžuje bez přestání po celý den a mnohdy nedá pokoj ani v noci. Vyrážka či ekzém ztěžují provádění jinak bezproblémových každodenních úkonů. Člověk, který trpí těmito kožními stavy, může být podrážděný, unavený, skleslý. Akné má rovněž velmi často negativní vliv na psychiku. Zejména v případě těžšího akné mívají lidé pocit, že jsou oškliví a neatraktivní. Déletrvající problémy vedou k pocitům méněcennosti, bezmoci, a dokonce k depresím.
Když léčba nezabírá
Jak je vidět, kožní onemocnění jsou velmi úzce spojena s lidskou psychikou. Špatný nebo nevyrovnaný emocionální stav je proto někdy důvodem, proč léky nezabírají tak, jak by měly. Léčba, kterou předepíše lékař, totiž působí přímo na stav kůže, nikoli na naši psychiku. Ačkoli léčivé masti obsahují účinné látky, které mohou potlačit svědění, nemusejí mít žádoucí účinek, pokud vůči nim působí negativně náš zhoršený emocionální stav.
Začarovaný kruh
Tělo nelze oddělovat od psychiky a kůže je v tomto ohledu obzvláště citlivá. Stres či duševní nepohoda se na kůži projeví dehydratací a celkovou vyčerpaností. Zhoršuje se také ochranná bariéra kůže, skrz niž pak snadněji pronikají škodlivé a dráždivé látky. Některá kožní onemocnění mohou vést až k emocionální labilitě a depresím. Lidé s těmito onemocněními se při kontaktu s jinými lidmi cítí nepříjemně a jejich sebevědomí trpí. V případech, kdy odborná léčba nezabírá, je potřeba se zaměřit na ‚léčbu‘ psychického stavu. Pokud se totiž stav kůže nelepší ani pomocí léků a mastí, lidé začínají pociťovat ještě větší bezmoc a vzniká začarovaný kruh. Člověk je v psychické nepohodě, která dále zhoršuje stav kůže. Ten se ale nemůže zlepšit, dokud se nezlepší psychika.
Dopřejte si čas pro sebe
Pečovat o duševní zdraví je tedy stejně důležité jako léčit vnější projevy. Někdy se stává, že když se psychika srovná, stav kůže se až zázračně zlepší. Při cílené péči o duševní zdraví je tak možné postupně omezovat vnější léčbu a vystačit si pouze s klasickými hydratačními krémy. Doporučuje se zůstat u kosmetických přípravků určených speciálně pro citlivou pokožku. Jejich složení totiž neobsahuje dráždivé látky, které by mohly vyvolat vyrážku nebo ekzém nebo zhoršit akné. Stále je ale potřeba mít na paměti, že vše začíná a končí u našeho duševního zdraví. Zvolněte, relaxujte a věnujte dostatek času svým koníčkům. Pozitivní změny pocítíte doslova na vlastní kůži.
Chcete vědět více o příčinách citlivosti pleti a jak si s ní poradit v každodenním životě? Klikněte zde: institutcitlivepleti.cz.