Stop bílému cukru: Víme, jak sladit zdravěji!
Konzumace bílého cukru našemu tělu neprospívá, proto se často setkáváme s doporučeními nahradit jej alternativními přírodními sladidly. Po jakém sladidle sáhnout?
Bílý cukr, konzumní nebo řepný cukr, to vše jsou názvy pro sacharózu, což je disacharid skládající se z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy. Hlavním průmyslovým zdrojem sacharózy je cukrová řepa nebo cukrová třtina. Kromě chuti a případných konzervačních účinků nám bílý cukr nepřináší nic dobrého, ba naopak. Jeho dlouhodobá vyšší spotřeba může vést až k obezitě, sacharóza značně zvyšuje hladinu glukózy v krvi, poškozuje zubní sklovinu a podporuje vznik zubního kazu.
Slaďte přírodně a zkuste nahradit bílý cukr jiným sladidlem
Fruktóza: jde o ovocný cukr, který naše tělo mnohem lépe rozloží a stráví. Ovocný cukr se doporučuje diabetikům, protože neovlivňuje hladinu inzulinu. Tento cukr má nízký glykemický index a je asi 1,5x sladivější než sacharóza.
Glukóza: je nejjednodušší, lehce stravitelný cukr. Hodí se pro sportovce a těžce fyzicky či psychicky pracující.
Med: je v podstatě tekutý ovocný cukr. Kromě glukózy a fruktózy obsahuje navíc minerální látky jako fosfor, vápník, hořčík, zinek a vitaminy skupiny B. V medu najdeme také amylázu – enzym, který pomáhá trávit škroby. Má však vyšší glykemický index.
Melasa: je sirupovitá látka hnědé až černé barvy, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru z řepy či třtiny. Obsahuje spoustu stopových prvků a minerálních látek, například vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík a další. Chuť melasy je nezapomenutelná, skvěle se hodí k oslazení kávy, kakaa i obilných kaší.
Obilné slady a sirupy: vyrábějí se nejčastěji z ječmene, pšenice, kukuřice a rýže. Skládají se převážně ze sladového cukru maltózy, která se štěpí pomalu a dodává tedy energii postupně. Obilné slady mají nižší glykemický index a mohou je bez obav užívat jak cukrovkáři, tak lidé pokoušející se zhubnout. Sirupy lze v obchodě nalézt také v sypké variantě, která se jednoduše zapracovává například do těsta.
Sirupy z agáve a javoru: sirup z agáve se vyrábí zahuštěním přírodních šťáv z rostlin kaktusu. Sirupem z agáve lze nahradit bílý cukr prakticky v kterémkoli pokrmu. V receptu nahraďte požadované množství cukru tříčtvrtečním množstvím sirupu. Javorový sirup se získává z javorové mízy a poté je zahušťován. Čím je světlejší, tím je jeho kvalita vyšší.
Stévie: stévie sladká je bylina, jejíž listy používali američtí indiáni po staletí k slazení nápojů a pokrmů. Průmyslově se ze stévie získává látka steviosid, která je 200–300x sladší než cukr. Výhodou stévie je její vysoká sladivost a nulový obsah energie. Stává se tak vhodnou jak pro diabetiky, tak pro osoby trpící fenylketonurií, vrozenou poruchou metabolismu.
Na co si dát pozor
„Nahradit bílý cukr přírodními sladidly je správný krok pro vaše zdraví. Nezapomínejte ale, že se stále jedná o jednoduché cukry (monosacharidy)!" říká výživová poradkyně Zuzana Douchová. „Platí zde dvě pravidla: slaďte s mírou a při nákupu sledujte informace na obalech, protože i alternativní sladidla mohou být zdrojem většího množství energie cukrů. Informaci o obsahu sacharidů naleznete v tabulce nutričního složení. Vždy je uveden celkový obsah sacharidů a z toho cukry-monosacharidy, které je vhodné omezovat. Co to znamená v praxi? Obsah jednoduchého cukru by neměl být vyšší než 1/3 z celkového obsahu sacharidů. Pro jednodušší orientaci na obalech hledejte logo Vím, co jím, které zajišťuje, že poměr mezi celkovým obsahem sacharidů a jednoduchým cukrem bude v pořádku," dodává nutriční specialistka.