Starají se o krásu i zdraví I
Představíme vám kadeřnictví, zubní ordinace a kliniky estetické medicíny, jejichž interiéry i náplň práce si zaslouží vaši pozornost.
Klubová nálada (Salon Portrait)
Co takhle vyrazit do kadeřnictví na módní přehlídku, společenský večírek nebo na taneční party? V případě plzeňského Salonu Portrait Michala Zapoměla je to možné! Společenský charakter prostoru navíc nejlépe vynikne, až když se setmí.
Již patnáct let uplynulo od doby, kdy si kadeřník Michal Zapoměl ve sklepě jednoho činžovního domu v Plzni otevřel svůj první salon. Své vize ale uskutečnil až na páté adrese, v Salonu Portrait, na jehož realizaci se podílel od úplného začátku. Mohl dokonce mluvit i do dispozic domu. I při navrhování interiéru se rozhodl spolehnout pouze sám na sebe a své bohaté zkušenosti ze zahraničí. Podařilo se mu tak vytvořit ojedinělý multifunkční prostor, který nejlépe vystihuje sousloví ‚klubový salon‘. Není to jen kadeřnictví, ale i místo večírků. Stěžejní barvou interiéru je fialová – duchovní barva, která vyhovuje jak mužům, tak ženám. S ní skvěle ladí výrazné doplňky jako obrovská zrcadla dovezená z Asie, akvárium či svítící sloupy. „Funkční nábytek a dobré světlo jsou stěžejní pro práci kadeřníka,“ říká majitel. „Mobilní kadeřnické stolky lze například lehce odsunout a prostor i s pódii využít na konání módních přehlídek či tanečních party,“ dodává. „Jediné, co bych chtěl v budoucnu vylepšit, je zářivkové osvětlení,“ uzavírá. (foto 1–3)
Splněný sen
Dnes světoznámý a oceňovaný kadeřník a stylista Michal Zapoměl se narodil v malé vesnici na Plzeňsku. Již odmala ho fascinovaly účesy a móda. Věděl, že se chce věnovat práci kadeřníka, a toužil po salonu, který by přesně vyjadřoval jeho osobnost. Michal Zapoměl zůstal věrný Plzni a v květnu roku 2011 tu v prostorách takzvaného Nového Hamburku otevřel Salon Portrait s pulzující klubovou atmosférou. Sám k tomu říká: „Kluk z vesnice si tak splnil svůj sen o prostoru, který bude lidi přitahovat.“ Součástí salonu je i kosmetická část zaměřená na regeneraci a omlazení pleti.
Pocit jako v galerii (Dental Design)
Zubní klinika Dental Design, která sídlí pod střechou Slovanského domu v Praze, boří zažité mýty o pověstném strachu ze zubaře. Zde si totiž pacienti užívají umění, architekturu i dobrou hudbu!
Jen málokoho by při vstupu do posledního patra Slovanského domu napadlo, že se jedná o zubní kliniku. Lékařské prostředí připomíná pouze personál v bílém oblečení. Dojem potvrzuje i MUDr. Hrubá: „Šlo nám o to, aby se pacienti necítili jako u zubaře. Snažili jsme se vytvořit příjemné prostředí, kam se budou rádi vracet.“ S realizací těžko uchopitelného prostoru pomohl architekt Filip Ziegler z Hans-Paul architekti. V interiéru z roku 1695 se tak skrývají tři ordinace, dentální hygiena i laboratoř. „Skloubit historické prvky s požadavky moderní stomatologie však nebylo zrovna jednoduché. Například dřevěná podlaha musela být z hygienických důvodů vyměněna za akrylátovou,“ dodává MUDr. Markéta Hrubá. Nepřehlcený prostor haly i ordinace zdobí pouze obrazy od akademického malíře Jana Pištěka. Hudbu si klienti mohou přehrát sami dle výběru na elektronice Bang & Olufsen. (foto 4–7)
Oáza klidu
Když se MUDr. Markéta Hrubá a MUDr. Ivo Hradský před sedmi lety setkali v Praze, uvědomili si, že mají stejnou vizi o moderní stomatologické klinice jako místě, kde se klienti budou cítit uvolněně a pohodlně. Rozhodli se využít své zkušenosti z Německa a svou představu zrealizovat. Jen náhodou se jim podařilo nalézt unikátní historické prostory pražského Slovanského domu, ve kterých zřídili kliniku Dental Design. Čistý design lékařských přístrojů a osobité původní prvky tu dohromady vytvářejí poutavý kontrast.