Přejít k hlavnímu obsahu

Proč ženy potřebují více světla než muži? Víme to

Nedostatek světla ovlivňuje náladu žen víc než premenstruační syndrom! Prokázala to jedna britská studie. I to se dá ale změnit.

Redakce Marianne | 30. 12. 2013


Dorothy Einon, vědecká pracovnice z katedry psychologie na Londýnské univerzitě, zkoumala spojitost mezi venkovním světlem a náladou během experimentu, kterého se po dobu jednoho měsíce účastnilo asi čtyřicet studentek. Ty si vedly deník, kam si psaly svou náladu každý den, zatímco odborníci sledovali intenzitu venkovního světla. Výsledek byl naprosto jasný: Kdykoli svítilo venku slunce, ženy měly veselejší náladu. Když bylo zataženo, nálada klesla k bodu mrazu. Ovšem překvapivější bylo zjištění, že světlo mělo větší vliv na náladu než fáze menstruačního cyklu.

Proč má světlo význam pro ženy?

Světlo je nezbytné pro pocit pohody u mužů i u žen, ale pro ženy je mnohem důležitější. V životě žen existují období, kdy jim kolísají hormony – před menstruací, po porodu, při kojení či v premenopauze. Díky tomuto kolísání jsou ženy náchylnější k tzv. body blues, syndromu specifických obtíží, jako je únava, podrážděnost, méně energie či nespavost, přejídání a ztráta libida. Riziko se zvyšuje v době, kdy ženy tráví většinu času uvnitř, kde je nedostatek přirozeného světla.

Cesta k rozjasnění nálady

Je to vlastně velmi jednoduché: stačí několik hodin pobytu v lépe osvětleném, jasnějším prostředí a vaše pocity se zlepší. Důkazy, že světlo zmírňuje příznaky deprese, přinesly i experimenty s pacientkami, které trpěly sezonní depresí. Seděly před zdrojem umělého světla vysoké intenzity a před pokusem a po něm jim byla odebrána krev, aby se stanovila hladina serotoninu (hormonu štěstí). Měření jasně prokázalo, že jasné světlo stimuluje tvorbu serotoninu stejně jako mnohá antidepresiva! A světlo dokonce účinkovalo rychleji než předepsané léky.

Efektivnější je přirozené světlo

Dr. Anna Wirtz-Justic z Centra pro chronobiologii na univerzitní klinice v Basileji ve Švýcarsku zjistila, že špatnou náladu a deprese zažene mnohem rychleji pobyt venku, a to aspoň hodinu. Nevyžadovala po lidech, aby cvičili, stačila svižná procházka. Už po týdnu se všichni, kteří se experimentu zúčastnili, cítili mnohem lépe. Ranní procházka byla stejně účinná jako dvouhodinové pasivní sezení před světelným zdrojem. A nemusí být venku slunečno – výsledky ukazují, že i v zamračených deštivých dnech je venku dost světla na to, aby ženy překonaly body blues.

Světelná terapie pomáhá i při nadváze

Světlo pomůže i ženám, které mají nadváhu. Vědci uskutečnili šestitýdenní experiment se čtyřmi obézními ženami. Nevyžadovalo se po nich cvičení ani změna ve stravování, jediné, co musely udělat, bylo sedět dvě hodiny před zdrojem umělého světla. Po skončení experimentu tři z žen zaznamenaly výrazný úbytek na váze a zlepšila se i jejich nálada. Stejně dobře účinkuje světlo i na ženy, které trpí bulimií. Dá se tedy říct, že léčba světlem je dieta ‚čtyři v jednom‘: světlo zlepší náladu, zvýší aktivitu, takže budete více spalovat, potlačuje chuť k jídlu a urychlí metabolismus.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit