Proč dát zelenou biobavlně? Je prodyšnější a trvanlivější
Mezi přednosti biobavlny patří menší zátěž pro životní prostředí a záruka, že neobsahuje žádné zbytky škodlivých látek a alergenů, což ocení hlavně ti, kteří trpí například alergickou dermatitidou.
Biobavlna se pěstuje za použití přírodních metod, bez syntetických pesticidů, herbicidů, azobarviv a umělých hnojiv. Bez toxických chemikálií probíhá i barvení a další zpracování až k výslednému výrobku. Proto má své velké výhody.
-
Bavlna je přírodní vlákno získávané z tobolek a semen různých druhů subtropického bavlníku.
-
Bavlna je vůbec nejdůležitější a nejrozšířenější přírodní textilní surovinou, obsahuje ji polovina světové produkce textilu. Biobavlna v tomto celku zatím tvoří jen nepatrný zlomek.
-
Vedlejšími bavlněnými produkty jsou celulóza, vata a papír nebo bavlníkový olej.
Prodyšnější a trvanlivější
Výrobky z biobavlny by měly být prodyšnější a trvanlivější díky tomu, že vlákna, která obsahují, nejsou narušena chemikáliemi užívanými při konvenčním způsobu pěstování a zpracování. Výroba biobavlny se také často pojí se značkou fair trade, která garantuje, že při výrobě byly dodrženy základní etické principy vylučující nedůstojné pracovní podmínky, vykořisťování a dětskou práci. Už samotná značka ‚bio‘ je však pro farmáře v rozvojových zemích velkou pomocí. Podle údajů světové zdravotnické organizace totiž v rozvojových zemích na otravu pesticidy umírá nejméně 20 000 lidí ročně. Chemikálie používané při výrobě bavlny také znamenají narušení půdy a ohrožení zdrojů pitné vody. Výběrem druhu bavlny na nákupech oblečení tak přímo ovlivňujeme způsob jejího pěstování a bezpečnost životního prostředí, stejně jako dopad na životy farmářů, kteří ji pěstují.
Péče o biobavlnu
Na péči o biobavlnu jsme se zeptali Elišky Kadlecové, konzultantky módního klubu Fashion Days, která se zpracováním a péčí o materiály profesně zabývá již řadu let. A jaké jsou její rady ohledně biobavlny?
-
„Biobavlna je z hlediska údržby stejným materiálem jako konvenční bavlna, a tak se péče o ni svou podstatou neliší.“
-
„Bavlna má velkou výhodu v tom, že na rozdíl od syntetických materiálů výborně snáší vysoké teploty, což se hodí jak při praní a vyvařování, tak při žehlení. Nicméně pozor, pokud materiál není čistě bavlněný a obsahuje nějakou příměs syntetického původu, musíme se držet nízkých teplot. Například viskóza se totiž vzhledem ke své chemické struktuře při vyšších teplotách rozpadá.“
-
„Samozřejmostí je žehlení jakýchkoli potisků a oděvů s vlasovou nebo reliéfní strukturou z rubové strany.“
-
„Méně kvalitní bavlna se dost často žmolkuje, čemuž je možné do jisté míry předejít praním z rubu. Dnes už se také vyrábí mercerovaná bavlna, která se žmolkováním ani časem neznehodnotí.“