Přivoňte si! Aneb po stopách parfému
Čich je naším základním a mnohdy podceňovaným smyslem. Přitom vhodná vůně může vykouzlit dobrou náladu a bez oblíbeného parfému si ani neumíme představit svůj den. Jaká je vlastně historie jeho vzniku?
Vůně jako obřad
Při každodenním používání parfému si stěží můžeme představit, že vůně kdysi mívala důležitý obřadní charakter, ale opravdu tomu tak je. Začalo to vykuřovadly ve starověkém Egyptě a Mezopotámii, kterým byly připisovány magické a terapeutické účinky. Z vonného kouře se postupem času stává jakýsi předchůdce parfému. Ten svůj největší rozkvět zažívá mezi čistotnými Římany a Řeky, kteří tráví celé dny v lázních. Z obřadní záležitosti se tak postupně stává vysoce ceněný módní artikl.
Kolébka parfémů
Nejstarší nálezy pochází z Pyrgu na Kypru z doby zhruba před 4000 let. Byla zde nalezena dokonce celá výrobna parfémů i s destilačními přístroji, miskami na mísení směsí a dekorativními flakony. Zajímá vás, čím tehdy lidé voněli? Možná vás překvapí, že běžně používaným kořením, jako je například koriandr, myrta, bergamot, nebo pryskyřicí pocházející ze stromů.
První moderní parfém v dnešním slova smyslu však spatřil světlo světa až v roce 1370. U svého dvorního alchymisty si ho tehdy vyžádala uherská královna Alžběta. Jednalo se o směs vonných olejů rozpuštěných v alkoholovém základu a stal se známým pod názvem Uherská voda.
Panovníci a jejich parfémáři
Velkou roli při rozvoji kultu parfému sehrála Kateřina Medicejská. Tato Italka si roku 1533 přivedla z rodné Itálie na francouzský dvůr svého osobního parfémáře. Sklidil nebývalý úspěch a vůně jeho méně známějších kolegů brzy poté zachvátily francouzskou kulturu a začaly se šířit dál i za její hranice. Přítomnost osobního parfémáře byla znakem i ostatních panovníků, českého krále a římského císaře Rudolfa II. nevyjímaje.
Navoněné rukavičky
V polovině 17. století vzniká cech rukavičkářů a parfémářů. Co měla tato dvě odvětví společného? Opravdu hodně. Parfémy se totiž používaly k navonění rukavic, aby zamaskovaly pach kůže. Největší obliby se těšily na dvoře Ludvíka XV. Jeho milenka Madame de Pompadour mu prý chtěla vonět každý večer jinou vůní.
Nové technologie
Vědecký pokrok 19. století s sebou přinesl vznik prvních chemických vonných látek. Vedle použití přírodních látek tak mohli parfémáři začít využívat i alternativní zdroje. Výroba vůní se tudíž masově rozjela a díky větší dostupnosti jednotlivých ingrediencí si parfém postupně mohl dovolit každý člověk.
Zajímá vás svět parfémů? Tak soutěžte v naší vánoční soutěži a vyhrajte vůni Versace Yellow Diamond.