Nejmilejší knihkupectví, ve kterých strávíte hodiny
Stalo se vám někdy, že jste chtěli v knihkupectví přenocovat?
marianne.cz
Jste milovníky seriálu o šlechtické smetánce Downton Abbey? Pak zpozorněte. Z pera Juliana Fellowese právě vyšla devítidílná série, která vás vezme do 19. století. Tentokrát ale nebudete svědky dramat na britském panství, nýbrž tzv. pozlaceného věku v New Yorku.
Možná netrpělivě očekáváte několikrát odložený film Dowtown Abbey: Nová éra, který bude již druhým dílem filmové ságy navazující na legendární seriál. Scenárista Julien Fellowes ale pracoval ještě na jiném příběhu, který měl původně časově předcházet právě Downton Abbey. Ačkoli z toho nakonec sešlo a příběh je zcela samostatný, máme se na co těšit. Autor se tentokrát přesunul z britských ostrovů až za oceán do New Yorku, který koncem 19. století zažíval nevídaný hospodářský rozmach. Město se doslova měnilo před očima, vznikaly honosné paláce, staré se střetávalo s novým. Každý toužil po prestižním společenském statusu a právě to umí Julian Fellowes ve svých dílech dokonale zachytit.
V prvním díle se seznámíte s Marian Brook (Louisa Jacobson, dcera Meryl Streep), která se po smrti otce stěhuje z venkova v Pensylvánii do New Yorku. Pod svá křídla si ji vezmou zámožné tety, Agnes van Rhijn (Christine Baranski, kterou můžete znát např. jako Tanyu ve filmu Mamma Mia) a Ada Brook (Cynthia Nixon, Miranda ze Sexu ve městě). Obě vyznávají tradiční společenské zvyklosti a přicházející nová éra se jim nezamlouvá.
Marian zažívá kulturní šok. Náhle je z poklidného venkova vržena do světa aristokracie a bohatství. Jak si na nový způsob života zvykne? Bude se řídit zavedenými pravidly společnosti, nebo si vyrazí vlastní cestu?
Můžete se těšit na dramatické kulisy rozrůstajícího se Newportu, Rhode Islandu a New Yorku, honosné plesy, zahradní party, čaje o páté a úchvatné dobové kostýmy.
Pozlacený věk není založen na skutečném příběhu, odehrává se ale v reálném historickém období a objevují se v něm reálné postavy. V seriálu se tak např. setkáte s rodinou Astorových, kteří zbohatli na obchodu s kožešinami a byli jedním z pilířů newyorské vyšší třídy. Také je zde zmiňován architekt Stanford White, který v New Yorku skutečně žil a navrhl Rosecliff Mansion v Newportu na Rhode Islandu.
V první sérii se dále z reálných postav představí Clara Barton ( hraje ji Linda Emond), zakladatelka Amerického červeného kříže, a T. Thomas Fortune (hraje ho Sullivan Jones), afroamerický novinář, který vedl noviny New York Age a v roce 1887 založil National Afro-American League, asociaci, která byla předchůdcem NAACP (organizace, zameřující se na obranu práv Afroameričanů). A v neposlední řadě se v seriálu představí Nathan Lane v roli Warda McAllistera, samozvaného arbitra společenského vkusu, který zveřejnil seznam se čtyři sty společensky přijatelných lidí v New Yorku.
První díl začíná v roce 1882 uprostřed tzv. pozlaceného věku. Bylo to období známé pro velký technologický a průmyslový pokrok, který začal dokončením transkontinentální železnice v roce 1869. Během dalších dvaceti let spatřily světlo světa vynálezy jako telefon, fonograf, fotoaparát Kodak, tramvaje a elektrické elektrárny, které dodávaly elektřinu do jednotlivých domácností.
Proč doba nese název pozlacený věk? Vymysleli ho spisovatelé Mark Twain a Charles Dudley Warner ve svém románu Pozlacený věk: Příběh našich dnů, vydaném v roce 1873. Kniha je satirický pohled na chamtivost a politickou korupci. Názvem se chtěli odlišit od tzv. Zlatého věku.
Nové díly seriálu Pozlacený věk vychází každé úterý na HBO GO.