Přejít k hlavnímu obsahu

Léky na bolest? Můžou být nebezpečnější než tvrdé drogy

Nosíte v kabelce prášky proti bolesti hlavy nebo xanax na stres a úzkost? Neměla byste je polykat bez rozmýšlení a říkat si, že je to v pohodě. Bohužel není – hrozí vám totiž závislost na lécích, a ze závislostí se člověk těžko dostává.

Redakce Marianne | 18. 10. 2013

Spousta žen po třicítce si už ani neumí představit, že by mohla fungovat bez růžového platíčka brufenu nebo neurolu na uklidnění. Doba je náročná, práce, domácnost – jak to všechno vydržet? Pokud se vám ale stalo, že vás polil studený pot v okamžiku, kdy jste zjistila, že vám nějaký ten lék došel, měla byste s tím něco udělat. Jste už totiž pravděpodobně závislá!

Uživatelek nejrůznějších tabletek přibývá

Téměř všechny léky proti bolesti si můžete koupit v lékárně, všude kolem se můžete dočíst, jak je tenhle a tamten lék zaručeně prima. Je to navíc levné a rychlé. Proč řešit bolest hlavy něčím jiným, když je nejpohodlnějším řešením tabletka, kterou stačí jen spolknout? MUDr. Ondřej Nývlt, předseda lékařské rady Světa zdraví, to potvrzuje. „Zatímco kokain nebo heroin zní děsivě a nebezpečně, léky na bolest, které užívá například vaše maminka a které jí předepsal lékař, s sebou zdánlivě žádné nebezpečí nenesou. Jenže jde o nesprávný názor.“ I tyto léky můžou být stejně nebezpečné jako tvrdé pouliční drogy, užívají-li se nevhodně.

Nejraději a nejčastěji polykáme analgetika a hypnotika

Mezi nejčastěji ‚zneužívané‘ léky, které vyvolávají závislost, patří sedativa, hypnotika, analgetika (zejména opiáty, například kodein) a stimulancia (například efedrin nebo pseudoefedrin). Do této skupiny se vejdou nejrůznější léky na bolest, kašel nebo uklidnění. Rozhodně si tedy sama neordinujte volně prodejné léky, zejména ne tehdy, pokud užíváte ještě nějaké, které vám předepsal lékař. Nepodceňujte riziko předávkování ani možné kontraindikace s jinými léky, alkoholem apod. – může dojít k úrazu, pádu či vzniku závislosti.

Ritalin-SR-20mg-1000x1000

Jak se projeví závislost na lécích?

Úplně stejně jako na cokoli jiného. Když vám ‚to‘ bude chybět, budete nervózní a budete po tom toužit ještě víc. Krátkodobě se můžou objevit poruchy koncentrace, závratě, horečka, netečnost, deprese či podrážděnost. Na mnoho léků si můžete vypěstovat toleranci (odolnost proti droze) a budete potřebovat čím dál vyšší dávky. „Budete-li chtít docílit téhož opojení, můžete si zvýšit dávku do té míry, že si přivodíte kóma, či dokonce smrt z předávkování,“ varuje MUDr. Nývlt. Jakmile se závislost na droze začne zvyšovat, a nejste schopna si ji dopřát, objeví se úzkost, nutkání či panika. A na rozdíl od ostatních drog může abstinenční syndrom například u tlumivých léků skončit smrtí. Tedy klidně i v případě léků, které tlumí obyčejný suchý kašel.

Věděla jste, že…

  • Tlumivé léky (zpomalují činnost mozku, patří sem sedativa, která uklidňují a uspávají), opioidy (léky proti bolesti, které obsahují opium či látky jemu podobné) a antidepresiva (psychiatrické léky, jejichž účelem je potlačovat deprese) způsobují více úmrtí z předávkování (45 %) než kokain, heroin a pervitin (39 %) dohromady?

  • Sedativa a analgetika užívají v České republice více dívky a ženy.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit