Jaro je tady: oblečte se do hedvábí, šifonu a krajky
Konečně můžeme dát sbohem teplým svetrům, čepicím a šálám. Je čas uložit všechnu vlnu a kožešiny do skříně a zapomenout na neforemné bundy a kabáty. Místo v šatníku teď bude patřit lehoučkému hedvábí, chladivému lnu, průsvitnému šifonu, tylu a krajce. Zkrátka jarním materiálům!
O radu jsme požádali konzultantku Fashion Days Elišku Kadlecovou, která pro nás připravila malý průvodce jarním šatníkem. Možná se pak budete lépe orientovat v různých materiálech a také se dozvíte, jak o ně pečovat, aby dlouho vydržely.
Lehké hedvábí
Přírodní hedvábí se získává odmotáváním vláken z kukel nočních morušových motýlů. Častější a dostupnější variantou je syntetické hedvábí. Když je kvalitní, je stejně jako to pravé měkké, jemné, lehké, vzdušné a přirozeně lesklé. Pravé hedvábí se přitom používá především na luxusní textilie a módní doplňky, jako jsou značkové šátky, šály, dámské šatovky, halenky atd.
Jak o něj pečovat:
Hedvábí nás chrání před horkem i chladem, jeho nevýhodou je však poměrně náročná údržba. Pere se výhradně ručně ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem nebo šamponem. Běžné prací prášky jsou pro něj příliš agresivní a mohou je vybělit a vytvořit na něm skvrny. Hedvábné věci se nesmějí také ždímat, jen jemně sušit ve froté ručníku. Hedvábí určitě nepatří do sušičky, k topení nebo na přímé slunce. Nedoporučujeme tedy nechávat hedvábné šátky dlouhodobě vystavené na sluníčku. Hedvábí se žehlí ještě vlhké, pozor na kapky vody, po kterých na něm zůstávají skvrny.
Víte, že?
-
Vlákno pravého hedvábí odmotané z jednoho kokonu má délku od 500 metrů až do 4 kilometrů?
-
Přírodní hedvábí se v Číně vyrábělo už ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Výrobní postupy se střežily pod hrozbou trestu smrti. Když bylo toto tajemství vyzrazeno a hedvábí se v 6. století dostalo do Evropy, vyvažovalo se doslova zlatem a drahým kamením.
-
Pravé hedvábí nemusí být dílem jen motýlů, existuje i velmi ojedinělé lasturové, tzv. byssové hedvábí.
Chladivý len
Len je ve své podstatě přírodní lýkové vlákno ze stonků lnovitých rostlin – nejčastěji ze lnu přadného. Len je pevnější a odolnější než bavlna, lněné výrobky však nemají tepelněizolační schopnost, takže nehřejí a mají studený omak. Proto se výborně hodí na léto a používají se i na oblečení do subtropických oblastí. Vlákna lnu mají malou pružnost a snadno se mačkají – z toho důvodu se často používají ve směsi s bavlnou, viskózou nebo polyesterem.
Jak o len pečovat:
Lněné výrobky obecně dobře snášejí praní, mohou se ale srážet. Čím vyšší je pak podíl lnu v textilii, tím náročnější je i žehlení, pro které je vhodný nejvyšší stupeň napařování nebo rovnou vlhčení lněného plátna rozprašovačem.
Víte, že?
-
Při nedostatku se kdysi nahrazoval kopřivami, jejichž vlákna po zpracování nepálí, a jsou dokonce vysoce kvalitní, mají však malou výtěžnost.
-
Len pochází z Egypta, kde se do něj před pěti a půl tisíci lety balila těla zesnulých faraonů.
Šifon
Šifon je jemná průsvitná tkanina se zrnitým povrchem, tkaná z přírodního hedvábí nebo syntetických vláken. Šifon vytváří průsvitné elegantní záhyby a je vhodný k řasení. Značná průhlednost však klade vysoké nároky na precizní zpracování, protože je na něm vidět každá nedokonalost. Vyrábějí se z něj především košile, šaty, šátky, blůzky, sukně a závoje. Navzdory své nízké hmotnosti je velmi pevný, snadno se ale mačká a ještě snáze poškodí.
Jak pečovat o šifon:
U šifonu z pravého hedvábí se doporučuje chemické čištění, ale lze jej prát i v ruce, pokud se neždímá a nechá se opatrně uschnout rozložený na ručníku. Syntetický šifon pak může při použití programu na jemné prádlo i do pračky. Žehlí se bez napařování na tu nejnižší teplotu.
Víte, že?
-
Ačkoli dnes šifon vnímáme jako jeden z lepších materiálů, jeho název pochází z francouzského „chiffon“, což znamená „hadr“.
-
Zlatou érou šifonu byla 30. léta, filmy z té doby šifonovými šaty přímo překypují.
Krajka
Ty nejkvalitnější krajky se vyrábějí z bavlny a lnu, levnější a méně kvalitní pak ze syntetických materiálů. Krajka, hit posledního léta, bude v letošní sezoně vidět už méně, stále ale zůstane velmi trendy materiálem, používaným na jakémkoli druhu oblečení nebo doplňku, od tradičního spodního prádla přes límečky, topy a šaty až po kabelky a boty.
Jak se starat o krajku:
Krajka by se měla prát v programu na jemné prádlo, nejlépe v ochranné síťce. V ostatních aspektech péče pak záleží na materiálu – bavlněné krajce žehlení prospěje, změkne a vytvaruje se, naopak syntetickou krajku může žehlení byť na nejnižší teplotní stupeň nevratně poškodit.
Víte, že?
-
Krajka se v oděvnictví nejvíce rozšířila v 16. století. Jako ručně vyráběná se ve své době stala symbolem luxusu a bohatství a byla z tohoto důvodu i důležitou součástí krojů.
-
Dodnes existuje náročná umělecká rukodělná technika šité krajky, pracující pouze s jednou nekonečnou nití.
Nadýchaný tyl
Tyl se jako lehká průhledná textilie s jemným mřížkováním nejčastěji vyrábí z bavlny nebo chemického hedvábí. Tylu jsou dva základní druhy – měkký a natužený. Měkký tyl se používá na dámské šaty a halenky nebo svatební závoje. Natužený tyl známe ze sukní baletek a slouží také jako výztuha širokých dlouhých společenských šatů nebo jako svrchní materiál na sukně, kterým dodává jemný a nadýchaný vzhled.
Jak pečovat o tyl:
Měkký tyl lze prát podle pokynů na štítku oděvu – většinou za použití programu na jemné prádlo. Natužený tyl je nutné znovu natužit škrobením nebo jej případně nechat rovnou vyčistit chemicky.
Víte, že?
-
Název ‚tyl‘ má svůj původ ve jméně francouzského města Tulle, kde se v 17. a 18. století paličkovaly síťovité podklady pro výšivku i šitou krajku.
-
Tyly není potřeba začišťovat, protože se netřepí. Nezačištěný tylový okraj tak nesvědčí o nedbalosti švadlenky, ale o jejích znalostech.