Přejít k hlavnímu obsahu

Desatero šťastného běžce

Běžecký guru Miloš Škorpil připravil několik rad, které vám pomohou k tomu, abyste si běh zamilovali a zůstali mu dlouho věrní.

  1. Správná obuv je základ pohodlného běhu

Investice do pohodlné a kvalitní obuvi není zbytečná. Nehledejte ji tedy v supermarketu mezi potravinami, ale zajděte raději do specializovaného obchodu, kde vám zkušený prodavač s výběrem poradí. Zohlednit je totiž důležité nejen tvar nohy, váhu či velikost nártu. Myslet je při výběru potřeba i na to, že obuv musíte volit podle povrchu, na kterém budete běhat a podle intenzity, jakou se hodláte běhu věnovat.

  1. Pro komfortní běhání vybírejte kvalitní oblečení

Pokud nechcete hned první jarní vyběhnutí odležet s rýmou a horečkami v posteli, soustředit byste měli svou pozornost i na kvalitní oblečení, které bude odvádět pot, neprofoukne, bude udržovat celé vaše tělo v teple a současně vám nebude při běhu překážet.

  1. Protažení, služba vašemu tělu

Natažený či natržený sval vás může nejenom zastavit v běhu, ale také na dlouhou dobu po něm. Nezapomínejte se tedy před vyběhnutím protáhnout, procvičit, proskákat, zahřát své svaly a teprve potom se vydat na cestu – uděláte svému tělu velkou službu.

  1. Správný pitný režim zvyšuje výkon

Správně nastavený pitný režim při běhu je hnacím motorem, který zvýší výkon a pomůže vám bez problémů doběhnout do cíle. Nejvhodnější je pro doplnění tekutin při rekreačním běhu jednoznačně voda – ideálně neperlivá, pramenitá a s vyváženým obsahem minerálů, jaký má např. Rajec. Důležité je myslet na ní před, v průběhu i po běhu a pravidelně pít po malých doušcích každých 10 – 15 minut.

  1. Vyvážená strava napomáhá výsledkům

Zjednodušeně se dá říci, že běžná strava se od té běžecké nijak zásadně neliší. Primárně jde o to dodávat prostřednictvím vhodných potravin tělu dostatek energie, minerálů, bílkovin, vitamínů a dalších důležitých složek, aby mohlo správně fungovat. Dbát na vyváženou, pestrou a především pravidelnou stravu bychom tedy neměli pouze v době, kdy jsme v běžeckém tréninku, ale i v průběhu celého roku, kdy naše tělo žádné větší fyzické zátěži vystaveno není.

  1. Běžecký styl

Většina lidí si myslí, že na tom jak běhat, se přeci nedá nic zkazit. Prostě si nazujeme boty, vezmeme vodu, zvolíme trasu a vyběhneme. V zásadě to ovšem není pravda. I na běhání se dá leccos zlepšovat, a pokud jste navíc úplní začátečníci, tak i mnoho naučit. Už jste někdy slyšeli o běžci „skokanovi“ či „nosiči rukou“? Pokud ne, nastudovat si základy běžeckého stylu (http://www.bezeckaskola.cz/clanek-743-prirozeny-bezecky-styl.html) není na škodu. Špatný běžecký styl totiž může být jeden z faktorů, který brání dosažení nastavených běžeckých cílů, v horším případě může při běhu způsobovat bolest kolen či zad.

  1. Nezbytné doplňky

Pokud se chystáte běhu věnovat na maximum, porozhlédněte se po užitečných „pomocnících“, díky nimž budete mít při běhu větší pohodlí. Pořiďte si například vhodnou lahev na pramenitou vodu, která skvěle padne do ruky a v ideálním případě bude mít sportovní uzávěr umožňující snadné osvěžení i při běhu samotném. Porozhlédněte se po potítkách absorbujících pot, která skvěle nahradí funkci ručníku nebo po hodinkách měřících tepovou frekvenci, díky nimž můžete správně dávkovat intenzitu fyzické zátěže.

  1. Buďte ve spojení

Zaběhat si kolem jezera, přehrady či v oblíbeném lese, kde nepotkáte mnohdy ani živáčka, může mnohonásobně zvýšit efekt relaxace, kterou mnozí právě v běhu hledají. Neměli byste při tom zapomínat na to, že v takovémto terénu si můžete vlivem špatného došlápnutí snadno vyvrtnout kotník nebo v důsledku špatného pitného režimu dostat svalové křeče a budete potřebovat pomoc. Dovolat se pomoci v odlehlých prostředích ovšem může být někdy složité, a proto je nezbytné mít sebou mobilní telefon.

  1. Vybavte se na běh v noci

Především v podzimních a jarních měsících nás tma doprovází do práce a mnohdy i z ní. Pokud jste jedním z těch, kdo se v této době nespokojí s náhradou v podobě běžeckého pásu někde v posilovně a kdo se nechce vzdát běhu na čerstvém vzduchu, patřičně se na to vybavte! V každém obchodě se sportovními potřebami seženete nejenom čelovku, kterou si posvítíte na cestu, ale i reflexní prvky, které lehce přiděláte na ruku nebo nohu, a nebudete tak nebezpeční ani svému okolí.

  1. Běhejte s radostí

A nakonec to nejdůležitější. Běhejte proto, že vám běh přináší radost a nejenom užitek. Ať máte jakýkoli běžecký cíl, každý uběhnutý krok, metr a kilometr si užívejte na maximum. Koukejte kolem sebe, relaxujte a nasávejte novou energii, která vás dřív či později posune k vysněnému běžeckému cíli.

_______________________________________

Akce pro běžce a milovníky umění v jednom:
V pondělí 18. května proběhne netradiční běh historickým centrem Prahy po těch nejzajímavějších sochách ve veřejném prostoru, o kterých možná ani nevíte. Během zábavné a nenáročné pětikilometrové trasy vás se seznámíte s desítkami soch a sochařskými instalacemi a jejich příběhy, které oživují centrum Prahy od předních umělců jako jsou David Černý, Jaroslav Róna, Michal Gabriel, Václav Cigler, Olbram Zoubek, Jiří Černický nebo i Roman Týc a mnoho dalších. Běh startuje od galerie DSC (Dlouhá 5, Praha 1) s první zastávkou u sochařské instalace Davida Černého In Utero. Trasu zakončíme sklenkou výtečného vína ve wine baru RedPif. Staz nejpozději v 18.45 hodin.

_______________________________________

 

Desatero šťastného běžce
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit