Co nám doma říkali a nebyla to pravda
V domácnostech kolují různé mýty. Předávají se z generace na generaci a často jsou to, s odpuštěním, bludy. Tak například...
– že je koření škodlivé…
… hlavně pro játra a ledviny, které neúměrně zatěžuje, a dokonce prý stojí za vznikem různých kamenů a písků v těle. Naopak, vědecké studie dokazují, jak moc nám koření prospívá, některé lze dokonce považovat za přírodní lék. Například taková kurkuma působí blahodárně na srdce, játra, kůži, omlazuje, a dokonce prý funguje i na rakovinu. Nebo pálivé chilli, má dobrý vliv na zažívání, vyhání parazity a považuje se za afrodisiakum. Díky skořici klesá hladina cukru v krvi i cholesterol. Hřebíček uleví od bolení v krku… Příkladů zdravého koření by se našlo mnoho. Takže sypat, kořenit, dochucovat, co hrdlo ráčí a snese.
– že nejzdravější je zelenina utržená přímo na zahrádce
To je sice pravda, ale musí být dokonale omytá. Pokud vytáhneme mrkev a jen z ní, aby se neřeklo, oklepeme hlínu, koledujeme si o nezvanou návštěvu – parazity, kteří v půdě žijí a čekají na oběť, ve které se budou mít jako v pokojíčku a rozmnoží se. Takže čerstvou zeleninu jíst, ale důkladně omytou a nejlépe i oškrábanou.
– že na kašel je nejlepší horký čaj s medem a citronem
Není. Vařící vodou zničíme vitamin C z citronu a med dráždí kvůli své konzistenci podobné krystalkům krk. Takže kašlete ještě víc. Zkuste spíš jitrocel, sirup nebo čaj, nebo odvar z cibule.
– že budeme mít vši, když půjdeme spát s mokrou hlavou
A kde by se tam vzaly? Vlhké vlasy je opravdu negenerují, i když si je zapaříme pod peřinou. Kdyby ano, měli bychom je nejspíš všichni. Stačí, že pobíháme po bytě s turbanem z ručníku, hovíme si s mokrými vlasy na pohovce nebo nám v kadeřnictví udělají zábal, aby líp fungoval kondicionér.
– že mimina je nutné pravidelně mydlit, koupat a natírat
Mimino není horník ani zemědělec, aby bylo zaprášené a všelijak umouněné. Stačí ho opláchnout čistou vodou od potu (a umýt zadeček, to jistě). Mýdlo a olejíčky jsou začarovaný kruh, mýdlem smýváme ochranou vrstvu pokožky – odmašťujeme, olejíčkem (krémem) se zase snažíme doplnit, co jsme před tím odmastili.
– že si při čtení za šera kazíme oči
Oční lékaři říkají, že to není pravda. Sice jsou oči dříve unavené a možná vás i rozbolí hlava, ale dioptrie vám kvůli tomu nestoupnou. Stejně jako pokud budete hodně koukat na televizi nebo do monitoru. Hrozí ale, že vám budou oči víc slzet a pálit.
– že nám ve stanu vleze do ucha škvor a prokousne bubínek
Kvůli ucholářovi, jak se mu doma přezdívalo, jsem lezla do stanu hluchá – s ušima vycpanýma vatou, aby brouk nenapáchal nenávratné škody. Jediný výsledek byl, že jsem pravidelně vstávala poslední. Všichni už byli v umývárně, já spala jako budulínek, protože okolo mě bylo krásné ticho.