Běžecká výbava: co koupit, a co ne?
I když vám prodavači ve sportovních obchodech budou tvrdit opak, na běhání opravdu nepotřebujete nic moc speciálního. Přesto existuje pár věcí, které vám mohou začátky výrazně ulehčit.
Pokud jste se rozhodla běhat, může vás záplava běžeckého vybavení, sportovních bot a gadgetů, bez kterých to „prostě nejde“, nejdřív zděsit. S během je to v tomto ohledu dost podobné jako s každým jiným sportem – pokaždé, když se konečně rozhoupeme k nějaké tělesné aktivitě, vyrazí řada z nás rychle sehnat za velké peníze všechno možné, co budeme určitě „nutně potřebovat“. A pak buď se sportem sekneme, anebo po pár týdnech zjistíme, že jsme v návalu entuziasmu koupili v dobré vůli naprosté zbytečnosti…
A tak se vyplatí uvážlivost.
Do čeho investovat?
Nejdůležitější součástí výbavy, na které byste neměli šetřit, jsou boty. Ty kvalitní vydrží pár set kilometrů (odborníci doporučují boty měnit zhruba po pěti stech naběhaných kilometrech) – v těch dobrých navíc nejen eliminujete riziko úrazu, ale při pohledu na ně se vám i lépe poběží a touze vyfotit si nové běžecké boty v akci a vyvěsit je na Facebook nebo Instagram asi neodoláte, což je vlastně dobře, po tomhle běžeckém coming outu se vám bude z nového předsevzetí hůř vycouvávat.
Co nekupovat?
Hlavně si nepořizujte zateplené oblečení (a to i když začínáte, když je venku zima), stačí více tenkých funkčních vrstev. Po pár metrech se totiž zahřejete a v teplém oblečení by se vám běhalo těžko, zbavit se jedné vrstvy je snazší. Vyhazováním peněz jsou pro začátečníky i závodní boty (a to i v případě, že se nadšeně chystáte na svůj první půlmaraton) – ty jsou určené jen pro skutečně zkušené běžce, rozhodně vás nezrychlí, naopak, pokud v nich neumíte běhat, oberou vás o čas!
Náš tip:
Vždycky je také dobré si předem o oblečení, které chcete koupit, najít pár základních informací on-line, běžecká komunita ráda sděluje svou (ne)spokojenost na diskusních fórech.