Akné v dospělosti: co na ně platí?
Již dávno jste odrostla studentské lavici, a přesto vás sužují pupínky a rozšířené póry? Tak vězte, že nejste žádnou výjimkou. Akné totiž trápí až třetinu dospělých žen! Poradíme vám, jak na ně vyzrát.
Proč zrovna já?
Tuhle otázku si v pubertě pokládala snad každá z nás. Za nadměrnou produkcí mazu stojí nerovnováha ženských a mužských hormonů, a to konkrétně nadvláda mužských androgenů. Ty řídí látkovou výměnu a jejich přebytek způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu, což následně vede k ucpání pórů. Mezi další faktory, které přispívají k vzniku akné, patří také dědičnost, stres, užívání některých léčiv, nadměrná spotřeba tuků a živočišných potravin nebo příliš časté mytí.
Dobrou zprávou je, že proti vzniku akné existuje určitá prevence. Doporučuje se omezit příjem tučné stravy, zejména pak přepálených tuků, dráždivých kořenicích směsí či stabilizátorů v potravě. Dále je vhodné omezit příjem cukru na minimum a vyhnout se konzumaci jídel z polotovarů. Stav pleti také výrazně zhoršuje kouření, příjem kofeinu a alkoholu.
Co s tím?
Zamyslete se nad svojí životosprávu a důkladně dbejte na hygienu. Vznik akné totiž způsobuje časté osahávání pokožky špinavýma rukama nebo nesprávně provedené domácí hloubkové čištění. Investujte do speciálního kosmetického přípravku k ošetření problematické pleti. Používejte ho pravidelně a vyčkejte, zda se situace zlepší. Doktorka Ivana Plecháčová z kliniky LaserMed dodává: „Speciální kosmetika proti akné je nezbytným doplňkem léčby tohoto kosmetického problému. Rozsah jejího účinku záleží na příčině vzniku akné. Pokud se akné objeví z důvodů hormonální nerovnováhy, může kosmetika částečně pomoci. Pokud se však jedná pouze o potřebu zmírnit mastnotu pokožky, lze používáním kosmetiky akné úplně odstranit.“
Co dělám špatně?
Důležité je vyhnout se domácímu vymačkávání. Tento proces by měl provádět pouze odborník. Z nedostatečně vymáčknutého pupínku se může vyvinout i závažný zánět. Při odborném čištění se navíc vždy používají antibakteriální přípravky a zklidňující masky, které zaručí rychlejší zahojení ošetřené pokožky. Dále nepoužívejte kosmetické přípravky s obsahem alkoholu. Líh pleť ještě více vysušuje a to má za následek spuštění přirozeného obranného systému promaštění kůže a ještě větší produkci mazu.
Kdy vyhledat odbornou pomoc?
Pokud vám pupínky přibývají, nebo se vám dokonce objeví tvrdé boláky červené až fialové barvy, je načase přistoupit k lékařské konzultaci. Dermatolog na základě prohlídky pleti a případných testů zjistí příčinu vzniku akné a nasadí zvolenou léčbu. Jako ověřené nástroje léčby se používají speciální krémy s obsahem účinných látek (retinoidy, benzoylperoxid, antibiotika a podobně), v těžších případech antibiotika či retinoidy v tobolkách k užívání, hormonální antikoncepce, laserová terapie nebo chemický peeling.