5 největších zdravotních strašáků léta
Letní období s sebou přináší nejen dovolené a relax, ale také mnoho zdravotních komplikací a nepříjemností. Víte, jak se vyhnout těm nejčastějším?
Stop plísni nehtů
Léto kvůli vlhku a horku přeje četnějšímu výskytu nepříjemných mykóz, které utočí na naše nehty. Plísňová onemocnění často souvisejí se špatnou hygienou nohou. Samozřejmostí by měla být jejich dokonalá očista. Při sušení chodidel nezapomínejte pořádně utřít hlavně meziprstovou část, kde se často drží bakterie. Kromě elementárních hygienických základů byste ve své domácí lékárničce měli vždy mít přípravek sloužící k ošetření mykózy.
Náš tip: Vyzkoušejte novinku na trhu Excilor, který slouží k léčbě plísňových onemocnění. Je vhodný i pro dlouhodobé ošetření, protože léčba mykotických problémů by měla trvat alespoň tři týdny. „Důležité je i po vyléčení mykózy pokračovat několik týdnů v léčbě, aby nenastala recidiva, a Excilor je pro tento účel výborný pomocník,“ říká MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.
Zažívací potíže
Langoš, zmrzlina ze stánku, smažené hranolky, grilované maso, to jsou oblíbená letní jídla. Tyto ‚delikatesy‘, mnohdy připravované na nekvalitním a přepáleném oleji, po konzumaci nezřídka způsobují nevolnost v podobě průjmu, zvracení nebo nadýmání. Vhodnou prevencí je užívání probiotik, která pomáhají posilovat přirozenou imunitu střevní flóry (například Linex forte). Pokud jedete na dovolenou do zahraničí, tak byste si při nákupu jídla, a především ovoce měli vzít k srdci anglické pořekadlo: Boil it, cook it, peel it or forget it (Tedy – zapomeňte na jídlo, které si nemůžete uvařit nebo oloupat). Chcete-li si užít dovolenou v exotických zemích bez problémů, nikdy nepijte kohoutkovou vodu a zuby si čistěte zásadně vodou balenou. Dejte si pozor i na led v nápojích.
Dejte si pozor na klíšťata
V létě nás také při pobytu v přírodě ohrožují klíšťata. Při výpravě na ‚nebezpečné území‘ zvolte oděv (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky, na níž lezoucího agresora snadno odhalíte. Použijte repelentní přípravek, a to jak na kůži, tak na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níž. Po návratu domů z přírody si pečlivě prohlédněte celé tělo, zda nedošlo k přichycení klíštěte. Nejčastěji se paraziti uvelebují v podkolenních jamkách, tříslech, podpaží, za ušima a u dětí na hlavě (mezi vlasy). Mohou se však zachytit kdekoli, včetně intimních míst. „Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno, protože klíště se může po těle napadeného pohybovat delší dobu (několik hodin), než se definitivně přisaje,“ říká Zdeňka Kulhánková z Prozdravi.cz.
Náš tip: Pro snadné vyjmutí parazitů použijte speciální háčky na klíšťata. Ty se dají použít i na psy a kočky.
Pocení nohou
Na nohou máme až 250 000 potních žláz a obzvlášť v létě bychom se proti nepříjemnému pocení nohou měli pečlivě chránit. Ve svém kosmetickém arzenálu byste měli mít kvalitní sprej, nejlépe s obsahem stříbra. Proti pocení nohou pomáhají též přípravky, které obsahují adstringentní látky, jež zabraňují nadměrnému vylučování potu. Nohy si myjte ve vlažné vodě několikrát denně. I v těch největších vedrech nikdy nechoďte naboso po koberci. Z něj si můžete odnést bakterie, které přispívají k pocení nohou. „Pokud ale i v letním počasí musíte mít uzavřené boty, volte kvalitní koženou obuv, která dobře absorbuje pot. Boty ze syntetických látek nejsou vhodné pro jedince, kterým se hodně potí nohy. Syntetický materiál špatně zpracovává pot a v botách se pak mohou kromě nepříjemného pachu šířit také mikrobi,“ vysvětluje Veronika Sajdoková z CCC.
Plíživý a zákeřný úpal
S delším pobytem pod přímým sluncem si koledujeme také o pořádný úpal – negativní reakci našeho organismu po vystavení těla vysokým teplotám. Na koupalištích by se proti úpalu měli chránit především starší lidé, děti a lidé trpící nadváhou. Pokud si myslíte, že když si namočíte vlasy, jste dostatečně chráněni od sluníčka, jste na omylu. Základní ochranou je nošení pokrývky hlavy. Dbejte i na dostatečný příjem tekutin a nepobývejte na přímém slunci mezi 12. a 14. hodinou. Při úpalu pomáhá pobyt v chladném prostředí, studená sprcha a pozvolný přísun tekutin.