Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Stáří může být trochu depresivní, ale deprese by neměla být jeho běžnou součástí. Přesto se spousta lidí v pokročilejším věku necítí dobře na duši. To by se ale nemělo nechat ležet ladem. Člověk by měl žít každý den i v důchodu, nikoliv existovat s nastavením, že tu „nějak dožije“.

Tereza Čaladi | 30. 04. 2024

Stáří není snadné. Postupně přichází ztráta blízkých, samota a časem se mohou objevit i výpadky paměti. O tom ví své každý, kdo má v rodině příbuzného v pokročilém věku, o kterého je nyní potřeba se více starat. Nemělo by se ovšem zapomínat na to, že stáří je náročné zejména i pro samotného stárnoucího člověka a může se výrazně podepisovat na jeho psychice.

Psychické zdraví je v posledních letech čím dál tím větším problémem, a to napříč věkovými kategoriemi. Z velké části trápí psychické problémy mladistvé, o čemž se mluví čím dál častěji, ale také seniory, o čemž se naopak tolik nemluví. Podle organizace ŽIVOT 90 je na anonymní a odborné lince důvěry pro osoby starší 60 let a jejich blízké nejčastějším tématem hovorů psychická nepohoda. Za rok 2023 se více než 60 % přijatých hovorů na lince důvěry Senior telefon týkalo obtíží, mezi něž lze řadit kupříkladu deprese.

Co psychickou nepohodu u seniorů způsobuje?

Podle odborníků jsou jedním z nejčastějších spouštěčů problémy v mezilidských vztazích, zdravotní obtíže, finanční problémy, osamělost, ale i další faktory. „Při hovorech se setkáváme jak s krátkodobou psychickou nepohodou, tak i s dlouhodobými obtížemi, které často mohou přerůst až v samotnou depresi,“ říká vedoucí linky důvěry Senior telefon Aneta Mundok Nitschová a dodává, že volající často zmiňují právě obtíže spojené s depresivními a úzkostnými stavy.

„Někteří uvádí, že jsou v péči psychiatra a také psychologa. Jedná se o dlouhodobé obtíže, u některých lidí i celoživotní, také se setkáváme ale s tím, že se deprese rozvinula po náročné životní události – například po stěhování do nového domova nebo po úmrtí příbuzného,“ popisuje Mundok Nitschová.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší evropské země, kam se přemístit na důchod

Ať už je pro vás odchod do důchodu hudbou daleké budoucnosti, nebo už netrpělivě počítáte poslední dny v práci, možná vám přijde vhod seznam ideálních důchodových destinací. Vždyť není na škodu vědět, v jakých zemích si lidé v penzi můžou pískat.
marianne.cz

Situaci nepodceňujte, nabídněte podporu

Rodinám se doporučuje, aby se nesnažily nátlakem přimět svého blízkého k tomu, aby řešil svůj stav, protože lidé s psychickými obtížemi si často neuvědomují, že by nějaké problémy měli. Zejména současní senioři, kteří jsou „stará škola“ a na řešení své psychiky nejsou tolik zvyklí. Nátlakem může v rodině vznikat ještě větší napětí a pocit bezvýchodnosti. Lepší je poskytovat kontinuální podporu, blízkého častěji navštěvovat, informovat o změněném stavu lékaře a v případě obav o ohrožení života volat Zdravotnickou záchrannou službu.

Pokud má rodina podezření a obavy o svého blízkého, který je například dlouho smutný a bez nálady, doporučujeme situaci nepřecházet, ale pokusit se téma citlivě vznést, nabídnout podporu a například kontakt na naši linku důvěry Senior telefon. Z naší zkušenosti víme, že se o citlivých tématech nejdříve lépe daří hovořit diskrétně s nezaujatou osobou a až poté hledáme společně cesty, jak své obtíže komunikovat svému okolí,“ říká Aneta Mundok Nitschová.

Senior telefon je linka důvěry určena pro starší populaci a jejich blízké, nejčastěji neformální pečující. Lidé se na ni mohou obrátit non-stop, linka je bezplatná a funguje anonymně. Dovoláte se na ni pod číslem 800 157 157.

Na místě je samozřejmě i vyhledání pomoci odborníka. Ovšem jak je zmíněno výše, ne každý senior bude chtít jít k terapeutovi. Pokud se ovšem jedná o vašeho příbuzného, je rozhodně na místě vyhledat tuto pomoc i pro sebe a nechat si poradit, co v takové situaci dělat. Duši všech by mělo být dobře a někdy je potřeba tomu zkrátka trochu pomoci.

Mohlo by se vám líbit

5 témat na konverzaci se seniory, kteří začínají zapomínat

Vidět před vámi milovanou osobu, například vaši babičku či maminku, která postupně stárne, je velmi těžké. Zejména, když začne zapomínat, ať už v důsledku stařecké demence či Alzheimera. Člověk pak má pocit, jakoby seděl naproti někomu, koho vůbec nezná a nemá si s ním co říct, jelikož tento člověk obvykle mluví z cesty. Existují ovšem nějaká odborníky osvědčená témata, u kterých zůstanou svým pravým já.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

Životní styl
Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?

Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?

Životní styl
Ovládáte umění emoční inteligence? Zjistěte, zda splňujete 3 pravidla chování

Ovládáte umění emoční inteligence? Zjistěte, zda splňujete 3 pravidla chování