Úzkost je emoční stav, který může být způsoben různými faktory, jako jsou stresující události, genetické predispozice nebo fyziologické změny v těle. Projevuje se fyzickými příznaky, jako je například třes, horkost v obličeji, nevolnost, pocit tíhy a dýchací potíže, a může souviset s některými úzkostnými poruchami. Mezi ně patří generalizovaná úzkostní porucha, při níž se lidé obávají běžných problémů, jako je zdraví, peníze, práce a rodina, fóbie nebo panické ataky. Úzkost v malé míře vám může dodat energii nebo vám pomůže soustředit se. Ale pro lidi s úzkostnými poruchami není strach dočasný a může být ochromující. Poté může narušovat každodenní činnosti, jako je pracovní výkon, školní práce či vztahy.
8 technik, které vám pomohou úzkost lépe zvládat
Úzkost může nepříjemně ovlivnit kvalitu vašeho života. A to nikdo nechce. Terapeutka Adéla Kratochvílová doporučuje několik technik, jak s ní efektivně pracovat. Pokud tedy pociťujete výše zmíněné přáznaky, můžete vyzkoušet některou z nich:
1. Funkční dýchání
Technika 4:6 je technika dýchání, která se používá k uklidnění. Nadechujete se po dobu 4 sekund a poté vydechujete po dobu 6 sekund. Při každém výdechu si můžete představit slovo "uvolnění" jako způsob, jak zmírnit vzniklé napětí. Je důležité učit se správně dýchat ve chvílích, kdy jste v klidu, abyste byli schopni aplikovat tuto techniku v situacích úzkosti.
2. Technika 54321
Tato technika umožňuje soustředit se na smyslové vjemy v okolí a pomáhá zklidnit tělo a mysl. Pojmenujte 5 věcí, které můžete vidět (strop, ruce, nohy, skříň, boty), 4 věci, které můžete fyzicky cítit (oblečení, boty, brýle, prsteny), 3 věci, které můžete slyšet (lednice, auto, hudba), 2 věci, které můžete cítit nosem (mýdlo, květina) 1 věc, kterou cítíte v ústech (mentol).
3. Ovlivnění myšlenek
Člověk v sobě může velmi často vyvolat úzkost pouhými myšlenkami. Začnete přemýšlet nad tím, co všechno se může stát, vnuknou se vám ty nejčernější scénáře, nebo uvažujete o tom, co si o vás říkají ostatní. Je důležité si uvědomit, že to je ale stále jen a pouze ve vaší hlavě, že to není realita. A že jste to vy, kdo tyto myšlenky může změnit. Zde zkuste aplikovat takzvaný princip užitečnosti – je důležité se ptát, zda nám daná myšlenka pomáhá nebo škodí a zvažovat, zda ji poslouchat, nebo ne.
4. Kotvení
Kotvení je technika, která se zaměřuje na tělo a jeho pozornost v daném okamžiku. Cílem je uklidnit rozptýlenou mysl a získat kontrolu nad svým tělem. Kotvení se může provádět například tak, že si sednete na židli, dáte plosky nohou na zem, stehna jsou na židli, ruce na stehnech, sedíte či ležíte v pohodlné poloze. Soustředíte se na své tělo a současně i na svůj dech.