Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Ranní nevolnost v těhotenství zažívá až 80 % žen. Příčinou je jediný hormon

Většinu žen v těhotenství důkladně potrápí ranní nevolnosti. Jsou pro ně vysilující a často způsobují i pokles váhy v době, kdy by žena měla přijímat a její tělo vstřebávat co nejkvalitnější výživu pro sebe i miminko. Vědci si donedávna nebyli jistí, co přesně je příčinou těhotenského zvracení. Jejich objev je nadějí, že by brzy mohli přijít s řešením i léčbou.

Liv Boková | 5. 03. 2024

Kdy se objevuje ranní nevolnost v těhotenství

Ranní nevolnost u žen byla v minulosti první známkou možného těhotenství. Od té doby, co existují spolehlivé těhotenské testy, jsou pro těhotné ženy spíš takovým nepříjemným strašákem a protrpět si je s různou intenzitou musí až 80 % z nich. Většinou přichází brzy ráno, a tak se obecně píše o ranních nevolnostech v těhotenství. Mohou se však objevovat i během dne a noci. Nevolnosti se obvykle přihlásí v prvním trimestru gravidity, tedy ve 4. až 6. týdnu těhotenství, a trvají přibližně do půlky 2. měsíce. U některých žen se ale mohou projevit i o něco později, mezi 7. a 9. týdnem. Kolem začátku druhého trimestru obvykle trápení končí.

Jak vypadá těhotenská nevolnost

Nevolnosti v těhotenství můžou být různě silné a výrazné. Projevují se hlavně nechutí k jídlu a zvracením. Ženy také mají velmi citlivý čich, s nímž souvisí až odpor k některým vůním, pachům a potravinám, které pak vyvolávají nevolnost. Projevuje se třeba „jen“ slabostí, pocity na omdlení nebo žaludku na vodě, nemusí nezbytně jít o úporné zvracení. U některých žen trvá pár minut u jiných i celé hodiny.

Co tedy za ranní nevolnosti v těhotenství může?

O tom, že na vině jsou v případě nevolností a, nejen ranního, zvracení u těhotných žen hormony, už se vědělo. Teď ale tým vědců z University of Southern California a University of Cambridge ve velmi cenné studii přišel na to, o který konkrétní hormon se jedná. Jde o hormon GDF15, který v menším množství existuje v tkáních po celém těle. Placenta ho však v těhotenství produkuje výrazně větší množství. Vyšší riziko, že budou zažívat těhotenské nevolnosti, je u žen, které mají před těhotenstvím nižší hodnoty GDF15 v krvi.

Mohlo by se vám líbit

Menstruační cyklus mění mozek žen: Studie potvrzují změny jeho tvaru i činnosti

Pravidelná menstruace jen s mírným nepohodlím je tím nejlepším potvrzením ženského zdraví. Každá žena vnímá, že se jí v průběhu menstruačního cyklu mění nálady, i to, že část měsíce je nabitá energií a jindy se cítí vyčerpaná a bez života. Také mozek funguje v různých fázích periody odlišně. Někdy mu to skvěle myslí, jindy je v útlumu. Co za to může?
marianne.cz

Lék na nevolnosti v těhotenství

Žádné pilulky ani jiný lék na nevolnosti v těhotenství zatím neexistují. Díky tomuto objevu vědců, faktu, že konečně odhalili příčinu nepříjemného ranního zvracení zejména v prvním trimestru těhotenství, se významně přiblížili také k řešení. Prozatím existuje pouze několik možností léčby symptomů ranní nevolnosti, tento výzkum má obrovský význam, protože je velkým krokem k řešení základní příčiny.

Budoucí možnosti léčby těhotenských nevolností

Na základě zjištění vyplývajících z této studie, vědci uvažují o dvou možnostech pomoci. První z nich by bylo snížení množství GDF15 a druhou vystavení ženy GDF15 před těhotenstvím, aby se tak organismus připravil na zvýšení hladiny tohoto hormonu v době, kdy bude těhotná. „Tato studie je jasným potvrzením, že jedna z těchto metod nebo obě budou v prevenci či léčbě účinné,“ uvedla spoluautorka studie Marlena Fejzo z University of Southern California, která se na problém dlouhodobě zaměřuje.

Mohlo by se vám líbit

Vévodkyně Kate otevřeně o problémech v těhotenství, chůvách i výchově dětí

„To, co jsem se za posledních několik let naučila o mateřství, je fascinující. Určitě bych ale mnoho věcí dnes udělala jinak,“ řekla vévodkyně Kate v jednom ze svých nejotevřenějších rozhovorů.
marianne.cz

Může jít o život

Pro 1 až 3 procenta těhotných žen a zároveň i pro jejich dosud nenarozené děti můžou být nevolnosti a následné úporné zvracení život ohrožujícím rizikem. U některých je proto nezbytná hospitalizace. Tuto zkušenost má opakovaně za sebou i princezna z Walesu Kate Middleton. „Když jsem byla těhotná, onemocněla jsem tak, že jsem se nemohla téměř hýbat. Díky tomu jsem si uvědomila, jak málo se o problému ví, přestože těhotenská nevolnost je velmi častá,“ popsala vlastní zkušenost a motivaci k výzkumu profesorka Fejzo. V době, kdy sama trpěla hyperemesis gravidarum, stavem, jenž je nejspíš zapříčiněný genovou odchylkou, v sobě nedokázala udržet žádné jídlo ani pití, výsledkem byla ohromná dehydratace a podvýživa, které vedly až k potratu. „Doufejme, že nyní, když jsme pochopili příčinu hyperemesis gravidarum, jsme o krok blíže k vývoji účinné léčby, která zabrání tomu, aby další matky musely procházet tím, co jsem zažila já a mnoho jiných žen,“ dodala.

Jak zmírnit nevolnosti v těhotenství

Velká naděje na brzké objevení léčby a prevence tu je, než se ale stane skutečností, mohlo by se hodit několik tipů, jak průběh nevolností v těhotenství zmírnit. Před tím, než žena ráno vstane z postele, měla by sníst něco malého, co vyrovná hladinu cukru v krvi. Se vstáváním nesmí spěchat. Dobré je se nejprve protáhnout, pomalu se otočit na jeden bok, s podporou paží obratel po obratli jít do sedu a poté se opět pomalu postavit na nohy. V průběhu dne je lepší jíst menší porce, dostatečně pít a nezapomínat na vitamíny. Příznivé jsou také čerstvý vzduch, procházky či aromaterapie. Dopřát by si měly i něco sladkého. V začátcích těhotenství, kdy se u dítěte vyvíjí mozek a nervová soustava, je pro něj velmi důležitý přísun volného cukru. Ženské tělo si umí vyrobit cukr z bílkovin a tuků, ale pro děťátko už nezbude, proto se hodí mít u sebe něco, jako kousek čokolády, co zajistí dodávku rychlých cukrů.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Proč stres ovlivňuje přibírání na váze? Výživový poradce vysvětluje příčinu

Proč stres ovlivňuje přibírání na váze? Výživový poradce vysvětluje příčinu

Zdraví
Ať jste ráno odpočatá a plná energie: 6 kroků pro kvalitní a dostatečný spánek

Ať jste ráno odpočatá a plná energie: 6 kroků pro kvalitní a dostatečný spánek

Zdraví
Terapie formou digitálního detoxu: Zbavte se stresu a užijte si život na maximum

Terapie formou digitálního detoxu: Zbavte se stresu a užijte si život na maximum

Zdraví
Intimitou ku zdraví: 6 zdravotních benefitů pravidelného sexu. Znáte je všechny?

Intimitou ku zdraví: 6 zdravotních benefitů pravidelného sexu. Znáte je všechny?