Děti a čištění zubů je jedno velké téma samo o sobě. Obvykle nechtějí, aby jim někdo strkal kartáček do pusy. Když už, tak ho chtějí spíše žvýkat, než si s ním své zuby čistit. A pro některé rodiče to může být noční můra. Jaký je tedy ten nejlepší postup, pokud chcete, aby vaše dítko mělo zuby jako ze škatulky, ale zároveň se při čištění zubů netrápilo? Pojďme si to vzít od základů.
Kdy a jak začít
S čištěním by se u dětí mělo začít už od prořezávání prvního zoubku. Už na prvních zoubkách totiž vzniká plak. „Cílem je kartáčkem pravidelně očisťovat celý povrch zubu tak, aby na něm nezůstal žádný plak. Vyzrálý plak, který způsobí kaz, vzniká na zubu po více než 24 hodinách,“ říká zubní lékařka Martina Černíková. Obecně je podle ní ideální čistit zuby dvakrát denně – ráno a večer, ale důležitější než frekvence čištění je kvalita, kterou je nutné zajistit správným dočišťováním zubů rodičem.
„Hned na začátku je dobré mít dva kartáčky. Jeden, se kterým si bude vaše dítě čistit zoubky samo, a druhý, se kterým budete jeho zuby dočišťovat vy. Nejmenší děti kartáček jen žvýkají a hrají si s ním, a tak je poté nutné správně dočistit zuby kartáčkem od rodiče. Pro řádné dočištění, kde rodič musí vidět do úst dítěte, je přitom ideální poloha, kdy dítě leží na klíně rodiče – tedy jako na zubařském křesle. První kartáček pro dočišťování můžete zvolit takzvaný jednosvazkový kartáček, který má malou hlavičku a dobře se s ním manipuluje v pusince dítěte. Není chybou koupit dětský kartáček určený věkem, hlavním parametrem je menší hlavice a rovně střižená vlákna. To je důležité i u starších dětí. Nikdy nekupujte silikonový prsťáček, který není schopen očistit zub od plaku a je vhodný maximálně pro masírování dásní při obtížném prořezávání zubů,“ doplňuje lékařka, která se roky věnovala školení o správném čištění zubů a prevenci ve školkách.
Klasický kartáček, či elektrický?
Nedá se říct, který je lepší. Podle námi oslovené odbornice je v pořádku používat oba, pokud rodiče, či starší děti, které jej používají, ví, jak na to. Technika čištění se od klasického kartáčku totiž liší. S jejím naučením ovšem může pomoci dentální hygienistka.
Je potřeba používat mezizubní kartáčky?
Ano. „Pokud se sousední zoubky dotýkají a tvoří bod kontaktu, tak je nutné začít čistit mezizubními pomůckami. Nezáleží na věku dítěte a je možné, že již se dvěma nebo čtyřmi zoubky budete muset začít čistit i mezizubní prostory. Obecně platí, že kam se vejde mezizubní kartáček, tam s ním čistěte. Pokud se například mezi přední zuby nevejde ani nejmenší velikost, čistěte expandující zubní nití či takzvaným flosspickem – nití na držátku,“ vysvětluje doktorka Černíková, která v současné době působí v zubním centru DentPra.