Náklady na energie letí vzhůru jako namydlený blesk. Na burze je cena elektřiny oproti letošnímu lednu dvojnásobná, plyn vystřelil o 150 procent. Plýtvání v domácnosti tak začíná být luxus, který si nemůžeme dovolit. Čím dál důležitější jsou návyky, které nám vštěpovali rodiče: Nenechávat zbytečně rozsvíceno, netopit v prázdných místnostech, tlumit topení na noc a podobně. A s úspornějším hospodařením v domácnosti dnes pomůžou i chytré technologie.
Šetření vyžaduje disciplínu a chytrá domácnost poslouchá na slovo
Všechny ty jasné a jednoduché rady v praxi nejde dodržovat na 100 %. Ruku na srdce, každý z nás se někdy vrátil z práce a zjistil, že ráno zapomněl zhasnout v koupelně. Co kdyby se ale všechny žárovky zhasly samy, jakmile se za námi zaklapnou dveře? Co kdyby topení běželo naplno jen přes den a v noci samo ztlumilo teplotu přesně na 18 ˚C, ideální teplotu pro spánek?
Přesně takové věci dokáže chytrá domácnost – sestava speciálních spotřebičů připojených do mobilní aplikace, odkud všechno ovládáte na dálku. Patří se například:
-
Chytré žárovky – Přes mobil nebo chytrý vypínač je můžete rozsvěcet a zhasínat třeba z postele. Jednotlivě i najednou. Stejně tak můžete nastavit, aby přes den svítily slabě, večer silně a na noc vydávaly teplé světlo vhodné k usínání.
-
Chytré zásuvky – Nástavec do obyčejné zásuvky vám umožní naplánovat rozvrh přísunu energie všem zapojeným spotřebičům. Zároveň můžete sledovat statistiky, kolik který spotřebič „žere“, a tedy kde vám zbytečně utíkají peníze.
-
Chytré termostatické hlavice – Naprogramujte si v aplikaci, jakou chcete mít v jednotlivých místnostech teplotu přes den, v noci nebo když jste zrovna v práci. Postarají se o to hlavice se zabudovaným teploměrem a elektrickým motorkem, které si samy regulují přívod vody.
-
Chytré senzory – Infračervený senzor pozná, že jste vstoupili do místnosti a pošle pokyn žárovce, aby se rozsvítila. A když naopak v místnosti dlouho nikdo není, sám zhasne. Další senzory zase poznají, že je otevřené okno a automaticky ztlumí topení.
-
Chytré bezpečnostní prvky – Zámek, senzor kouře nebo úniku vody vám umožní reagovat na návštěvu zlodějů, požár nebo protékající pračku okamžitě. Neocenitelná pomoc v situacích, kdy jde o každou vteřinu a někdy i o život.
Chytré technologie v domácnosti pomůžou šetřit energie a zpříjemní bydlení.
Žádné z výše uvedených vychytávek se nedá upřít, že když je správně nastavíte, úspora se na fakturách za energie projeví. Například výrobci chytrých termostatů a termostatických hlavic uvádějí, že jejich řešení ušetří až 31 % nákladů na vytápění.
Musíte ovšem počítat s tím, že co chytrá hlavice, to 700 až 2500 Kč podle značky a za hubičku není ani ostatní chytré vybavení. Člověk aby si na chytrou domácnost pomalu musel vzít rychlou půjčku. Právě kvůli vysokým pořizovacím nákladům je návratnost investice běh na dlouhou trať. A dokud v následujících letech nezlevní, bude jejich přínos spíše v pohodlí než v úsporách. Na druhou stranu jimi můžete domácnost vybavovat postupně a časem se vám vše spojí do chytrého pomocníka.
Hezky popořádku: Nejdřív rekonstrukce, chytrá domácnost až pak
Když jde tedy o úspory, chytrá elektronika je ale spíš třešničkou na dortu, až se zbavíte všech opravdových žroutů energie. Tedy když máte zateplený dům, díky čemuž můžete uspořit dokonce až 85 % nákladů za vytápění. A také kvalitní, dobře utěsněná okna a dveře, díky nimž omezíte tepelné ztráty až o 50 %. A do třetice ekologický zdroj tepla, na který můžete dokonce získat kotlíkovou dotaci.
Samozřejmě, tahle opatření jsou mnohem dražší než chytré hračičky – jejich pořízení nestojí tisíce, nýbrž desetitisíce. Vyplatí se ale mnohem víc. I díky tomu, že třeba s Hello EKO půjčkou získáte na výměnu oken, zateplení nebo výměnu zdrojů tepla zvýhodněný úrok 3,5 % ročně, který Hello bank! garantuje všem zájemcům.
Navíc od státu můžete získat až 50% dotaci z programu Nová zelená úsporám. Dosáhnout na ni je snadnější, než si myslíte. Pokud si totiž vezmete Hello EKO půjčku, bankéři Hello bank! vás zdarma provedou procesem získávání dotace – od prvních konzultací projektu až po žádost o dotaci. Tu za vás sice nevyřídí, ale pomohou s odbouráním mnoha administrativních „strašáků“.