Aperitiv, nebo digestiv? Poznáte rozdíl?
Vyznáte se v etiketě, nebo na ni moc nedáte? Pokud se chystáte někam na společenskou akci, bylo by dobré, abyste byla v obraze. Přece jen, některé věci ke společenské etiketě patří.
Aperitiv a digestiv jsou důležitou součástí společenských akcí a zřejmě se jim nevyhnete, zejména pokud jdete na nějakou veledůležitou společenskou akci. Jestli chodíte čas od času na nějaký večírek, pak určitě víte, že při vstupu do místnosti dostanete pokaždé sklenku sektu nebo červeného vína. Ptáte-li se, proč nedostanete třeba whisky, pak jednoduše proto, že whisky není aperitivem, nýbrž digestivem.
Před začátkem se pije aperitiv
Aperitiv se podává vždy před začátkem večírku, obvykle deset minut nebo těsně před jídlem. Má připravit žaludek na hlavní chod a povzbudit chuťové buňky. Kromě toho má i společenskou funkci. Jak říká mistr etikety Ladislav Špaček, během aperitivu se lidé vítají, seznamují a překonávají počáteční ostych a nervozitu. Většinou jde o nápoje suché až polosuché, krátké a málo alkoholické (abyste se neopili ještě před jídlem).
Patří sem například: sekt, suché bílé a červené víno, cinzano, portské víno, suché martini, ale i becherovka nebo sherry či slivovice.
Po jídle se pije digestiv
Když jste se najedla, měla byste si dopřát digestiv, tedy nápoj, který má podporovat trávení. Je tedy opakem aperitivu.
Patří sem například: koňak, whisky, brandy, vodka, likéry, metaxa, rakije nebo grappa.
Dnes můžete soutěžit v naší vánoční soutěži http://vanoce.marianne.cz/ o slevové vouchery do internetového obchodu Grappa Shop.