1. V hlavní roli caps lock a expresivní slova
Možná i vám někdy přišel řetězový e-mail, jehož titulek byl napsán velkými písmeny a text obsahoval slova jako šokující informace, nebezpečí, sdílejte apod. V takovém případě jste se setkali s ukázkovým hoaxem par excellence, který si kladl jediný cíl – poskytnout vám falešnou informaci!
Právě prostřednictvím e-mailu se do světa rozptylují nejprapodivnější informace, fotomontáže či v poslední době i videomontáže. Posledním ukazatelem falešného mailu je, pokud vás vyzývá k jeho sdílení a poslání dalším přátelům.
2. (Ne)vinné médium
„Co se objeví v médiích, to je pravda!“ Namítá mnoho lidí v momentě, když se člověk rozhovoří o falešných informacích napříč mediálním světem. Bohužel není reálné, aby všechna média hovořila nic než pravdu a podávala pouze objektivní informace. Proto je důležité sledovat ta média, která jsou ověřená, a zároveň i k jejich obsahu přistupovat kritickým myšlením.
Pokud například v televizi uvidíte reportáž, která se vám nebude zdát, sedněte si k internetu a vyhledejte si další informace k danému tématu. Třeba vás překvapí, že zpráva doopravdy byla podána pravdivě, nebo naopak objevíte fake news.