14 tipů na domácnost bez bariér I
Domov bez překážek ocení nejen lidé po úrazu, senioři nebo rodiče s dětmi. Jde vlastně o velmi praktická řešení, která zlepší kvalitu bydlení.
1/ Přímý vstup
Ideální je mít vstup do všech místností dostatečně široký, aby tudy v případě potřeby projel invalidní vozík (alespoň 80 cm). Počítejte i s o to větším zádveřím a dveřním otvorem o 10–12 cm širším než standard. Posuvné dveře se lépe ovládají, zejména pokud mají obdélníkové madlo. Dveře s křídly se musejí otevírat směrem ven.
Invalidní vozík
I když jste všichni zdraví, je lépe vzít rozměry invalidního vozíku jako základ úpravy bytu. Běžný typový invalidní vozík měří na délku 110–120 cm a na šířku 65–70 cm (vzadu, vpředu 45 cm). Natěsno projede prostorem širokým 80 cm, na otočení potřebuje nejméně 120 × 150 cm (dokola 150 cm) a sedící dosáhne nejvýše 120 cm.
2/ Bezpečný pohyb
Zajistěte, aby bylo vše na dosah ruky, aby byla se vším snadná manipulace a nehrozilo uklouznutí.
- K vaně, umyvadlu i klozetu instalujte madla, kterých je možné se zachytit. Chodící senioři je potřebují výš než sedící vozíčkáři – zhruba 75–78 cm. Sklopná madla šetří prostor, měla by být od sebe vzdálená 60 cm.
- Kohoutky vyměňte za pákové baterie, dražší s termostatem ochrání před opařením.
- Police a otevřené skříňky jsou vhodnější než ty s dvířky, s nimiž může být náročná manipulace.
- Nechcete-li se vzdát předložky před vanou, pamatujte na to, aby její spodní strana měla protiskluzovou úpravu.
- Je třeba mít dostatečné množství háčků a odkládacích prostor. Převlékání usnadní němý sluha.
Kolem toalety a vany nechte alespoň 80 cm volného prostoru
3/ Plánování koupelny
V koupelně strávíme denně asi jednu hodinu. Proč si z ní nevytvořit příjemné domácí lázně?
- Z vany se hůře vystupuje, osaďte ji madly nebo vyměňte za sprchový kout.
- Sprchový kout by měl mít rozměr alespoň 140 × 140 cm. Na jednu stěnu do něj instalujte pohodlné sklopné sedátko – 30 cm od vedlejší stěny, na které není připevněné. Sprchový kout zakryjte zástěnou či posuvnými dveřmi o šířce alespoň 90 cm. Při volbě dveří pamatujte na tělesný rozměr všech členů rodiny – průchod pro ně musí být pohodlný.
- Pákovou sprchovou baterii nainstalujte ve výšce 90 cm.
- Umyvadlo by mělo být ve výšce 95 cm a o 15 cm více v prostoru. K obdélníkovému je snadnější přístup než ke kulatému. I prostor toalety je vhodné vybavit umývátkem – ušetříte si pohyb do dalšího prostoru.
- Sedátko klozetu by mělo být ve výšce 50 cm nad podlahou (oproti běžným 42 cm). Ideální je pamatovat na to při rekonstrukci WC, jinak se používají nástavce.
4/ Bezpečnost především
Zvláště v kuchyni je třeba se zvýšenou pozorností a úpravou prostředí dbát na bezpečí při práci a pohybu. Nic nesmí zbytečně překážet.
- Podlahu volte s protiskluzovou a bezúdržbovou úpravou.
- Poličky a skříňky kuchyňské linky pevně uchyťte do zdi či připevněte k podlaze. Lidé se o ně často potřebují opřít, ať při chůzi, či při případném pádu.
- Nábytek musí být především bytelný a stabilní. Ať už si dopřejete designovou ikonu, nebo zrenovujete stůl a židle po babičce, musejí vás udržet, když se o ně pořádně opřete nebo zachytíte při pádu. Ostré rohy můžete opatřit plastovými chránítky. Sklo u nábytku představuje zbytečné riziko.