Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Slavná trenérka Kayla Itsines kritizuje fenomén „čistého stravování“

Australská trenérka Kayla Itsines loni proslula svým cvičebním a stravovacím programem Bikini Body Guide – možná vám to nic neříká, ale nejspíš už jste narazila na některé srovnávací fotky „před“ a „po“ jejích klientek, které se jako lavina šíří na Instagramu. O to překvapivější je, že právě ona nyní kritizuje další z fenoménů současného zdravého životního stylu – tzv. čisté stravování neboli clean eating. A její názor překvapuje mile.

Ivona Šouralová | 18. 07. 2016
„V posledních letech se zdravé a tzv. čisté stravování stalo velkým trendem, který se stal součástí naší kultury. Od bezlepkové diety, paleo a raw veganské stravy, přes čistící džusy a superpotraviny až po důkladné počítání kalorií… dnes si můžeme z různých forem stravování opravdu vybírat. Ale nabízí se otázka, jak moc je tento životní styl udržitelný,“ uvažuje na svém blogovém příspěvku z minulého týdne Kayla.
 
Hlavní problém podle ní je, že pojem čisté stravování, respektive clean eating, nemá jasně danou definici a přitom se vymezuje vůči ostatním potravinám. „Každý už mě někdy slyšel říkat, že být zdravý a šťastný není vždy o tom, jak člověk vypadá, ale spíš o tom, jak se cítí. Co je smyslem čisté stravy, když nás v jistém ohledu nutí cítit se špatně? Cítit se provinile, když máme chuť na kousek dortu nebo plátek chleba po sedmé? Proč bychom měli neustále nálepkovat různé způsoby stravování? Nemůžeme si jídlo zkrátka užívat jen tak, bez toho, abychom měli potřebu dávat naše pošírovaná vejce s avokádem na Instagram jako důkaz, že jsme dosáhli zdravého a šťastného života?“
 
Rozdělování jídla na dobré a špatné podle trenérky není nejšťastnější. Uznává, že některé potraviny mají pro naše tělo větší přínos než jiné, ale nesouhlasí s jejich nálepkováním či škatulkováním, které podle ní vytváří psychické bloky: „Ano, může vám to pomoci v rozhodování, co jíst a co ne, ale stejně tak to může způsobit opačný efekt. Když si totiž začneme říkat, že některá konkrétní jídla bychom jíst neměli, pak se může lehce stát, že právě po nich začneme bažit.
 
 
Kayla Itsines se tak přiklání k názoru, který propaguje i slavná kulinářská hvězda Nigella Lawson – podle ní nálepka „čistá strava“ vede k předsudkům – ti, co ji jedí, jsou ti dobří, zdraví, šťastní, zatímco ostatní jsou špatní, hřišní a nešťastní, což je podle Nigelly nesmysl. A nejde ani tak o to, že bychom se soudili navzájem, jako spíše sami sebe.
 
„To, že si s chutí dáte pizzu, přece neznamená, že jste špatná,“ miní Kayla a současně doplňuje, že tento černobílý způsob uvažování nás vede k tomu, že o jídle neustále přemýšlíme ve stylu „všechno nebo nic“: tedy buď budu jíst celý den zdravě, anebo to pokazím a večer si pro jistotu ještě v restauraci objednám to nejtučnější jídlo, jaké na menu mají. Kdo z nás to nezná?
 
„Hlavním poselstvím tohoto článku je, že můžete žít zdravě a přitom si stále užívat svá oblíbená jídla. I když jsem to říkala asi tisíckrát, stále věřím, že nejlepším klíčem ke zdravému a šťastnému životu je umírněnost. Jezte pestře, čerstvé a zdravé potraviny, ale dopřávejte si i ty ostatní, pokud vám dělají dobře. Přidejte trochu pravidelného cvičení a máte základní výbavu ke šťastnému, zdravému a hlavně udržitelnému životnímu stylu,“ uzavírá Kayla.